Analizy obliczeniowe i badania modelowe megajachtów.
Analizami obliczeniowymi oraz badaniami modelowymi megajachtów zajmuje się w Polsce Centrum Techniki Okrętowej Spółka Akcyjna, stanowiące unikatowe połączenie jednostki naukowej oraz ośrodka projektowego. Jednym z podstawowych nurtów w obszarze działania CTO S.A. jest działalność usługowo-badawczo-projektowa, która związana jest z techniką morską – to program jachtowy. Co warto o nim wiedzieć?
Program jachtowy CTO S.A.
Centrum Techniki Okrętowej Spółka Akcyjna z Gdańska to uznany ośrodek badawczy na międzynarodowym rynku jachtów dzięki nieustannemu doskonaleniu swoich metodyk numerycznych i eksperymentalnych badań modelowych. W kontekście programu jachtowego to badania hydrodynamiczne i aerodynamiczne, przeprowadzane przede wszystkim dla dużych jachtów żaglowych oraz dużych jachtów motorowych, które nazywamy megajachtami. Oferta programu skierowana jest przede wszystkim do stoczni jachtowych i biur zajmujących się projektowaniem megajachtów, a także do armatorów, którzy ekspolatują jednostki czarterowe i do producentów jachtowego wyposażenia, sprzętu rekreacyjnego do użytku na wodzie etc. Ośrodek Hydromechanikim Okrętu CTO S.A. wykonuje analizy numeryczne opływu kadłuba i analizy części nadwodnej jednostki (CFD). Program jachtowy CTO S.A. obejmuje również również modelowanie geometrii kadłuba w zaawansowanych programach komputerowych i eksperymentalne badania modelowe. CTO S.A. opracowuje także prognozy oporowo-napędowe, określa właściwości morskie i właściwości manewrowe, przeprowadza badania aerodynamiki. Warto przy tym dodać, że CTO S.A. realizuje różne eksperymentalne badania aerodynamiczne jachtów motorowodnych i żaglowych, jak i innych jednostek pływających (nawet dużych promów pasażerskich) oraz obiektów offshore, czyli instalacji poszukiwawczych, wydobywczych i przetwórczych pracujących poza lądem, jak platformy wiertnicze.
Czego dotyczą główne kierunki prac badawczych w ramach programu jachtowego?
Jednym z głównych kierunków prac badawczych w ramach omawianego programu są badania związane z mechaniką konstrukcji jachtów motorowych i żaglowych. Kierunki prac dotyczą też zastosowania narzędzi numerycznej mechaniki płynów do wyznaczania opływu całego kadłuba i prognozowania właściwości morskich. Centrum Techniki Okrętowej pracuje przy badaniach nad lekkimi, a jednocześnie wytrzymałymi i odpornymi materiałami przekładkowymi, a także przy badaniach nad technologiami łączenia różnych materiałów. Na koniec warto też wspomnieć o bardzo ważnym kierunku prac badawczych, który wiąże się z eksploatacją dużej liczby jednostek na stosunkowo niewielkich akwenach: to prace badawcze dotyczące zagadnień ochrony środowiska i recyklingu.