Materiał Partnera
Biuro projektowe okiem praktykanta - założenia vs. rzeczywistość

Biuro projektowe okiem praktykanta - założenia vs. rzeczywistość

Odbywanie praktyk w biurze zajmującym się projektami budowlanymi może być dla studenta lub już nawet absolwenta naszych uczelni technicznych wyjątkowo zaskakujące. Na studiach poznajemy masę teorii i zdobywamy podstawową wiedzę dotyczącą projektowania. W praktyce okazuje się, że w nowoczesnym biurze projektowym pracujemy na znacznie bardziej zaawansowanych programach niż CAD-owe rysunki.

Studia budownictwa w Polsce. Masa podstaw i teorii

Mnóstwo osób decyduje się na studia techniczne dlatego, że ich ukończenie to z założenia paszport do dobrze płatnej i ciekawej pracy. Dla osób o umysłach ścisłych bardziej interesujące wydaje się poznawanie tajników budownictwa niż np. zgłębianie historii kraju. Wolimy nowoczesność.

Gdy zaczynamy studiować na państwowej uczelni technicznej, okazuje się szybko, że zanim przejdziemy do tematów choćby otartych o nowoczesne budownictwo, musimy wchłonąć masę podstaw. To na przykład zaawansowana matematyka, fizyka, mechanika – zadania rozwiązywane na papierze z użyciem prostego kalkulatora. Teoretycznie to wszystko ważne, ale gdy na dalszych etapach studiów zaczynamy poznawać programy do projektowania, okazuje się, że umiejętność obliczania na kartce całek itp. nie jest nam do niczego potrzebna. A jakie są wrażenia, kiedy odbywamy później praktyki w biurze projektowym?

Nowoczesne biuro projektowe. Technologia BIM

Gdy rozpoczynamy pracę w biurze projektowym i jest to biuro naprawdę nowoczesne, a w czasie studiów poznaliśmy jedynie podstawy użytkowania prostej wersji programu typu CAD, przeżywamy szok. Tu nie ma miejsca na tworzenie prostych rysunków i sklejania ich w całość. Nowoczesne projektowanie budynków i innych obiektów to przede wszystkim tworzenie modeli 3D. Nowoczesne biura projektowe wdrażają technologię BIM – Building Information Modeling. Zerkając na stronę usług firmy Fort Polska, czytamy, że środowisko BIM stwarza nam nieskończone możliwości modelowania i zarządzania informacją. Mówiąc prostym językiem, nowoczesne technologie pozwalają nam tworzyć projekty, które są wręcz cyfrowymi bliźniakami budynków i innych obiektów.

Jak więc wygląda biuro projektowe okiem praktykanta? – Biuro projektowe BIM na pewno wygląda niesamowicie, bo to coś znacznie, znacznie więcej, niż podstawy projektowania poznawane w czasie studiów. Nie bez powodu do uzyskania w przyszłości uprawnień do projektowania trzeba zdobyć bardzo konkretne doświadczenie. Nowoczesne. Zaawansowane. To, czego uczymy się na studiach, to jedynie delikatny prolog.

Kategorie
Warto przeczytać
Wykonanie nadruku na odzieży. Jakiej firmie warto zaufać?
Odzież może być nie tylko ochroną dla ciała i ważnym elementem naszej prezencji – można ją również wykorzystać jako przestrzeń reklamową, co wiele firm czyni od bardzo dawna. Wystarczy nanieść na koszulkę lub inną część...
Mieszkania przyjazne dzieciom
Rodziny podczas wyboru mieszkania powinny się kierować określonymi priorytetami. Mając na uwadze dobro dziecka, trzeba pamiętać o kilku istotnych aspektach. Czy lepiej postawić na lokum w centrum miasta, czy na...
Estetyka nawierzchni na place zabaw
Plac zabaw powinien być przede wszystkim bezpieczny dla naszych maluchów. Jednocześnie warto zadbać o to, by była to przestrzeń przyjazna dzieciom również pod względem wizualnym. Właśnie dlatego nowoczesne place zabaw...
Znajdź biura projektowe