Materiał Partnera
Co powinien zawierać dobry projekt domu drewnianego?

Co powinien zawierać dobry projekt domu drewnianego?

Marzysz o własnym domu, ale przeraża cię wizja urzędowych formalności i wielomiesięcznej budowy? Spokojnie, budowa domu może być łatwiejsza niż myślisz. Jeśli zależy ci na szybkim ukończeniu inwestycji, weź pod uwagę możliwość budowy domu drewnianego w oparciu o gotowy projekt. W niniejszym tekście przybliżymy kwestie związane z takim przedsięwzięciem.

Projekt domu a pozwolenie na budowę

Projekt budowlany jest jednym z dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Oznacza to, że przygotowując projekt domu, architekt musi brać pod uwagę nie tylko oczekiwania przyszłych właścicieli odnośnie wielkości i rozkładu pomieszczeń, ale też miejscowe przepisy prawne. Lokalne zarządzenia mogą regulować m.in. kwestie związane z dopuszczalną wysokością budynku, kątem nachylenia dachu, a nawet stylem architektonicznym. Projekt domu musi być dostosowany do miejscowego planu zagospodarowania i warunków gruntowo-wodnych. Do wniosku o pozwolenie na budowę należy też załączyć projekt zagospodarowania działki oraz wyznaczenie obszaru oddziaływania.

Projekt nowego domu musi przede wszystkim spełniać wymagania określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy dla danego terenu – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa MARUX. Jeśli inwestor posiada projekt domu w technologii murowanej, nic nie stoi na przeszkodzie, by dostosować go do konstrukcji z bali. Nasza firma podejmuje się takich realizacji, przy czym zawsze staramy się uwzględnić indywidualne upodobania i potrzeby zleceniodawcy. Zwykle możliwe jest spełnienie większości jego życzeń – dodaje.

Jak wybrać dobry projekt domu?

Chociaż gotowy projekt zawsze wymaga dostosowania do miejscowych warunków zagospodarowania terenu, taka adaptacja i tak zwykle okazuje się tańsza od zamawiania indywidualnego projektu. Trzeba przy tym pamiętać, że aby wykorzystać gotowy projekt, potrzebna jest zgoda architekta, który go wykonał. W przeciwnym razie projekt nie otrzyma zezwolenia na realizację. Dlatego najprostszym, a więc najlepszym sposobem na budowę własnego domu jest zlecenie kompleksowej obsługi jednemu przedsiębiorstwu. Niektórzy polscy producenci domów drewnianych oferują swoim klientom pełną obsługę inwestycji, od przygotowania idealnego projektu, przez prace budowlane, po wykończenia. Na co zwracać uwagę, przeglądając ich oferty?

Przede wszystkim na powierzchnię użytkową, zabudowy i minimalne wymiary działki. Powierzchnia użytkowa domu informuje nas o tym, ile miejsca będziemy mogli faktycznie zagospodarować na swoje potrzeby. Powierzchnia zabudowy w zestawieniu z wymaganą powierzchnią działki informuje nas o tym, czy dany dom ma szansę w ogóle zmieścić się na danym terenie. Jeżeli masz już działkę, na której chcesz postawić dom, musisz dopasować do niej budynek; jeżeli dopiero planujesz zakup działki, wymagana minimalna powierzchnia dla danego projektu pozwoli ci precyzyjnie określić wymagania wobec nieruchomości gruntowej.

Z punktu widzenia użytkowników domu bardzo ważny jest rozkład pomieszczeń, ich wielkość i ilość. To, jaki plan domu sprawdzi się w twoim przypadku, zależy m.in. od wielkości rodziny i wieku przyszłych mieszkańców. Jeśli wśród propozycji firmy budowlanej nie znalazłeś projektu, który spełniałby wszystkie twoje oczekiwania, pamiętaj o możliwości wprowadzenia w nim zmian i nie obawiaj się rozmowy z architektem.

 

Kategorie
Warto przeczytać
Dlaczego warto urządzić wnętrze z pomocą biura projektowego?
Po co Ci architekt wnętrz? Często słyszy się to pytanie. Cóż może być trudnego w dobraniu kolorów, mebli, dodatków w postaci zasłon i poduch? Jest to proste, jeśli mamy wyczucie kolorów, stylu, pewną łatwość w tworzeniu...
Co zawiera kompletny projekt architektoniczno-budowlany domu?
W 2020 roku mieliśmy do czynienia z nowelizacją ustawy Prawo budowlane. Na dzień dzisiejszy projekt budowlany, w tym projekt budowlany domu, składa się z trzech części: to projekt zagospodarowania działki lub terenu,...
Czym jest klejonka?
Drewno jest od wielu lat wykorzystywane do produkcji mebli. Rzadko jednak stosuje się je w formie litej. Dużo częściej zakłady meblarskie stosują ten materiał w wersji klejonej, zwanej klejonką. Jest to materiał...
Znajdź biura projektowe