Co powinna zawierać dokumentacja projektowa?
Zamawianie projektu domu w wyspecjalizowanym biurze wiąże się z procesem przygotowania do budowy. Ten zaś poprzedzony jest odpowiednimi zezwoleniami i akceptacją urzędów. Do uzyskania takiej zgody konieczna jest kompletna, właściwie sporządzona dokumentacja projektowa.
Elementy dobrze przygotowanej dokumentacji
Podejmując decyzję o budowie domu, zazwyczaj mamy świadomość, że musimy zamówić odpowiedni projekt. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę, co się na niego składa i jakie informacje musi on zawierać, aby spełnił wymogi formalne. Tradycyjnie mówimy o projekcie, a w rzeczywistości otrzymujemy dokumentację, która złożona jest z kilku arkuszy rysunków oraz często również kosztorysu i wykazu materiałów niezbędnych do budowy. Typowa dokumentacja projektowa ma trzy części: architektoniczną, konstrukcyjną i instalacyjną.
Część architektoniczna to przede wszystkim rzuty parteru i pozostałych kondygnacji, rzut dachu, rzut i aksonometria więźby dachowej, poprzeczne i pionowe przekroje budynku ukazujące warstwy podłogi, stropów i dachu, a także elewacje oraz lista elementów stolarki okiennej i drzwiowej. W części instalacyjnej znajdują się rysunki wszystkich domowych instalacji wraz z opisem stosowanych technologii. Część konstrukcyjna zawiera zaś wyliczenia statyczno-wytrzymałościowe, a także rzuty fundamentów i stropów, przekroje detali konstrukcyjnych i wykazy materiałów.
Wszystkie rzuty oraz przekroje wykonywane są, z założenia, w skali 1:50. Całość projektu uzupełnia opis techniczny z uwzględnieniem takich informacji, jak: kubatura pomieszczeń, powierzchnia, zastosowane materiały i rozwiązania konstrukcyjne oraz propozycje wykończenia elewacji i wnętrz.
Komu powierzyć wykonanie dokumentacji?
Prawidłowo wykonana dokumentacja techniczna projektu domu mieszkalnego czy budynku użytkowego jest bardzo złożona i wymaga doskonałej wiedzy z dziedziny prawa budowlanego, stosowanych norm oraz dostępnych na rynku materiałów czy technologii. Każdy klient powierzający architektowi wykonanie takiej dokumentacji oczekuje nie tylko ładnego domu o ciekawym designie, ale również jego funkcjonalności, niskich kosztów eksploatacji oraz minimalnych kosztów budowy. Dokumentacja powinna też być czytelna, przejrzysta, napisana językiem zrozumiałym zarówno dla fachowca, jak i dla laika. Musi też być solidna, kompletna i precyzyjna. Właśnie dlatego jej wykonanie warto zlecić odpowiedniej firmie.
Wybór właściwego biura projektowego najlepiej oprzeć na typowych informacjach, które potwierdzą dobrą markę firmy. Takie dane zagwarantują, że projekt zostanie wykonany z zachowaniem wszystkich zasad i nie narazi nas na dodatkowe koszty. Najlepszymi wyznacznikami solidności biura są popularność wśród klientów oraz doświadczenie i długi okres świadczenia usług. Wprawdzie popularne, cieszące się dobrą renomą biura zazwyczaj wyznaczają dłuższe okresy realizacji zlecenia, ale jeśli dodatkową zachętą będzie konkurencyjna cena, warto poczekać kilka tygodni dłużej i zyskać pewność, że dokumentacja nie zostanie odrzucona przez urząd. O wybieralności firmy może decydować jej pozycja na listach biur projektowych, ale informacje można również znaleźć na forach internetowych lub zasięgnąć opinii wprost u jej poprzednich zleceniodawców.