Co trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu hali przemysłowej?
Jednym z najważniejszych celów przyświecających projektom budynków przemysłowych jest zagospodarowanie każdej płaszczyzny tak, aby zapewniały najwyższą wydajność wykonywanej tam pracy. Uzyskanie takiego efektu w hali produkcyjnej narzuca konieczność zaplanowania najmniejszych szczegółów w jej konstrukcji: od ergonomicznego ustawienia sprzętów po postawienie każdej ze ścian. Oto podsumowanie najważniejszych elementów projektu.
Sporządzenie projektu hali przemysłowej poprzedza dokładne zbadanie obszaru, na którym ma zostać wzniesiona. Warto odłożyć część powierzchni pod ewentualną, przyszłą rozbudowę – rozwój zakładu może wymagać jego powiększenia. Należy przewidzieć, jak będzie rozrastał się obiekt i gdzie zostawić na to przestrzeń. Istotne znaczenie ma również ukształtowanie terenu, mogące narzucać potrzebę jego wyrównania lub dopasowania budowy do nachylenia. W podobny sposób podchodzi się też do jakości gruntu. Luźna lub podmokła ziemia wymusza zastosowanie rozwiązań, które pozwolą na uniknięcie osiadania się hali.
Jakie informacje są ważne dla projektanta budynku przemysłowego?
Oprócz lokalizacji obiektu (istotne są tutaj również kwestie logistyczne i sąsiedztwo zakładu) należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Hale produkcyjne wymagają innego podejścia niż magazynowe, z kolei przestrzeń służąca wytwarzaniu artykułów spożywczych znacząco różni się od tej, w której opracowywane są części maszyn. W każdej z tych placówek obowiązują właściwe przepisy prawa, m. in. BHP, PPOŻ czy bezpieczeństwa żywności – trzeba o nich pamiętać na każdym etapie sporządzania projektów budynków przemysłowych.
Kolejnym, bardzo ważnym aspektem planowania konstrukcji jest wybór technologii budowy hali. Przedsięwzięte działania powinny być dostosowane do wcześniej ustalonych warunków terenowych oraz przeznaczenia obiektu. Projektowany budynek przemysłowy może np. zostać wykonany z płyt warstwowych, żelbetonu lub stali. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i charakteryzuje się różnym tempem realizacji. Przy wyborze materiału warto zastanowić się nad opcją, która jest najbardziej korzystna dla danego przedsięwzięcia (w czym mogą pomóc takie firmy, jak DESKA Project).
Elementy ustalane w toku projektowania budynku przemysłowego
Przy uzgadnianiu szczegółów projektu ustala się planowaną przestrzeń użytkową hali, rodzaj wentylacji i okien czy dodatkowe wzmocnienia posadzki pod cięższą maszynerię. Istotne jest też określenie, gdzie będą znajdować się pomieszczenia socjalne i jak należy rozmieścić poszczególne instalacje (np. elektryczne).