Co wchodzi w skład dokumentacji wykonawczej projektu wnętrz?
Coraz więcej osób decydujących się na zakup nowego mieszkania bądź budowę domu jednorodzinnego, korzysta z usług projektanta wnętrz. Pozwalają one nie tylko uzyskać wnętrza zgodne z indywidualnymi oczekiwaniami i potrzebami, ale też dostarczają szereg dokumentacji ułatwiającej realizację planu. Jak przebiega proces aranżacji wnętrz i jakie dokumenty składają się na projekt wykonawczy? Zobacz.
Projektowanie wnętrz – co warto wiedzieć?
Decydując się na skorzystanie z usług biura projektowego, warto wiedzieć, że każdy szanowany projektant, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy, przedstawia nie tylko zasady, zgodnie z którymi będzie odbywać się aranżacja.
Informuje on dokładnie, co będzie znajdować się w projekcie i jakie dokumenty zostaną przekazane klientowi po zakończeniu usługi – wyjaśnia ekspert z firmy Kreatywne Wnętrze.
Dodaje, że powstanie projektu nie jest proste – składa się z kilku etapów, a podczas każdego z nich są tworzone inne materiały, które ostatecznie pozwalają stworzyć spójną całość. Jak powstaje projekt?
Etapy aranżacji wnętrz
Przed przystąpieniem do prac należy przeprowadzić inwentaryzację. Działania te obejmują m.in. dokładne pomierzenie pomieszczeń. Uzyskanie rzetelnego obrazu nieruchomości ułatwia dalsze prace, ale też daje pewność, że zaproponowane rozwiązania będą trafione. Kolejnym etapem jest przygotowanie koncepcji, czyli płaskiego rzutu pomieszczeń, na którym są nanoszone ściany działowe i wszelkie wyposażenia poszczególnych pokoi. Na tym etapie są również dokonywane ustalenia z klientem i wyjaśniane wszelkie kwestie.
Po zaakceptowaniu wstępnego projektu aranżacji wnętrza, specjalista może przystąpić do określenia materiałów koniecznych do użycia w celu uzyskania zaplanowanego efektu. Przedstawia on wówczas propozycje wykończenia podłóg i ścian. Po wprowadzeniu zmian jest możliwe wspólne wybranie wszystkich elementów wyposażenia. Po ostatecznym zatwierdzeniu koncepcji projektant najczęściej przedstawia wizualizację komputerową, która pozwala przybliżyć efekt końcowy. Uzyskanie wszelkich zatwierdzeń od zamawiającego to moment, w którym można przystąpić do wykonania projektu technicznego. Co się na niego składa?
Z czego składa się projekt techniczny?
Projekt techniczny powinien zawierać:
- dokładne rozmieszczenie i zwymiarowanie ścian,
- rozmieszczenie punktów instalacji elektrycznej i oświetleniowej,
- konieczne do wprowadzenia zmiany np. wyburzenia ścian,
- rozmieszczenie przyłączy,
- rysunki przedstawiające łączenia różnego rodzaju podłóg czy sposoby ułożenia płytek,
- rysunki techniczne mebli wykonywanych na zamówienie.
Warto pamiętać, że każdy projektant może dostarczyć inne dokumenty, indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta i specyfiki budynku. Ważny jest jednak fakt, by przedstawiona dokumentacja dokładnie obrazowała konieczne do wprowadzenia zmiany i umożliwiała uzyskanie zakładanego efektu.