Inwentaryzacja architektoniczno-konstrukcyjna. Co warto wiedzieć?
Inwentaryzacja architektoniczno-konstrukcyjna, zwana też inwentaryzacją budowlaną, to odtworzenie (opracowanie) obecnych planów budynku, w oparciu o pomiary wykonane z natury.
W jakich sytuacjach jest wymagana inwentaryzacja budowlana?
O przeprowadzenie inwentaryzacji budowlanej musimy zatroszczyć się w takich sytuacjach, jak przebudowa domu (dobudowanie bądź zlikwidowanie jego części) czy zmiana rozkładu pomieszczeń. Tego typu działania wymagają opracowania dokumentacji odtworzeniowej, ilustrującej obecny stan konstrukcyjny oraz określającej przebudowane elementy w odniesieniu do planów pierwotnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku starej zabudowy, która nie posiada aktualnych planów architektoniczno-konstrukcyjnych.
Inne sytuacje, w których wykonanie inwentaryzacji jest wskazane, to m.in. planowane przeprojektowanie wystroju wnętrz oraz zaopatrzenie budowli w nowe media (gaz, elektryczność, monitoring itd.). ,,Szczególną sytuacją jest rozbiórka budynku zabytkowego. Przed złożeniem wniosku o rozbiórkę do odpowiednich organów władzy, sporządzenie inwentaryzacji jest wręcz niezbędne. Kwestię tę regulują przepisy prawa” – dodaje Jan Pawłowski, rzeczoznawca budowlany firmy J.P. Praxis z Warszawy.
Forma i elementy składowe inwentaryzacji
Właściwie sporządzona inwentaryzacja zawiera takie elementy, jak: opis techniczny budynku, opis zastosowanych materiałów budowlanych, rzut działki w skali 1:500, zwymiarowane rzuty kondygnacji i dachu, przekroje przez kondygnacje, oznaczone media, elewacje budynku oraz profesjonalnie przygotowane zdjęcia. ,,Zdjęcia to ważny dokument, obrazujący stan obiektu przed przebudową bądź remontem. Stanowią materiał dowodowy w sytuacji wystąpienia rozbieżności w reszcie dokumentacji” – dodaje specjalista J.P. Praxis.
Inwentaryzacja budowlana może przyjmować formę projektów drukowanych (z podpisanymi i oprawionymi rysunkami technicznymi) oraz cyfrowych (w formacie DWG lub DXF z opcjonalnie załączonymi, dokładnymi zdjęciami obiektu budowlanego). Przygotowana w taki właśnie sposób, stanowi w pełni obiektywną podstawę do opracowania planów rozbudowy lub przebudowy danej nieruchomości.