Jak należycie ocenić inwestycję pod kątem ekologii?
Ocena inwestycji pod kątem ekologii uwzględnia zrównoważone względem środowiska podeście do budownictwa oraz różnorodność terenów zieleni wokół obiektów. Ocena odbywa się na podstawie wymagań i norm wynikających z międzynarodowego certyfikatu BREEAM. Pozytywna opinia oznacza, że zastosowane podczas budowy materiały mają dobry wpływ na zdrowie użytkowników, a ich produkcja przebiegła z ograniczeniem negatywnych skutków na środowisko.
Czym jest międzynarodowy certyfikat BREEAM?
Certyfikat BREEAM skupia się na ocenie jakości procesu inwestycyjnego i obejmuje dziesięć kategorii. Ocenie podlegają zarządzanie, energia, zdrowie i samopoczucie, woda, transport, odpady, materiały, wykorzystanie terenu oraz zanieczyszczenia i innowacje. Ocena budynków pod kątem ich ekologiczności wynika z rosnących na popularności trendów bycia eko i doskonale wpisuje się w zwiększającą się świadomość konieczności, jaką jest dbałość o środowisko naturalne.
Zrównoważone budownictwo polega na projektowaniu i budowaniu obiektów przyjaznych zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi. Przestrzeń miejska jest projektowana w sposób, który uwzględnia istnienie atrakcyjnych terenów zieleni. W parze z ekologicznymi koncepcjami idą także innowacje powiązane z rozwojem budownictwa energooszczędnego, które również oceniane są w skali, jaką określa raport BREEAM.
Zielone budynki z ekologicznym certyfikatem
Każdy obiekt ubiegający się o certyfikację BREEAM ma przyznawane punkty, które następnie porównuje się do wzorcowych wartości. Jak podkreślają specjaliści z Pracowni Projektowej Magdalena Loose, zapunktować można, jeśli budynek cechuje się optymalną efektywnością energetyczna, dobrymi rozwiązaniami związanymi z gospodarką odpadami i wodą, a także użyciem naturalnych materiałów budowlanych. Dostęp do komunikacji miejskiej oraz wydzielona przestrzeń na parking rowerowy to obszary, które faworyzowane są jako ekologiczne rozwiązania.
Raport ekologiczny BREEAM może dotyczyć także analizy wartości ekologicznej terenu, który przeznaczony został pod inwestycję. Określa wpływ zaprojektowanych budynków na istniejącą na wytyczonym obszarze bioróżnorodność. Istotny dla uzyskania pozytywnej opinii jest także przewidywany sposób zagospodarowania terenów zieleni wokół budynku. W raporcie muszą znaleźć się również zalecenia, które mają na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu inwestycji na środowisko naturalne. Im większe poszanowanie dla środowiska naturalnego, tym większą wartość może osiągnąć przyszła inwestycja.