Jak wybrać i układać trawę z rolki?

Jak wybrać i układać trawę z rolki?

Niezbędnym elementem każdego idealnego ogrodu jest zadbany trawnik. Powinien być zielony, gęsty i odpowiednio wypielęgnowany. Dowiedz się, jak uzyskać taki efekt. Przeczytaj, jak przygotować podłoże pod trawę z rolki. Poznaj wskazówki i dowiedz się, jak układać trawnik z rolki krok po kroku. Sprawdź, ile kosztuje trawnik z rolki z folii i gruntu.  

Trawa z rolki czy siana?

Możesz kupić darń wytwarzaną różnymi metodami. Na rynku znajdziesz trawę, którą wysiewa się bezpośrednio do gruntu i przez półtora roku nawadnia, nawozi i kosi, a następnie zdejmuje za pomocą specjalnych maszyn. Taka trawa ma wiele plusów, przede wszystkim jest gęsta, jednak w czasie zdejmowania można uszkodzić jej korzenie. Inny sposób to wysiewanie trawy na torfowe podłoże umieszczone na folii, dzięki czemu zachowuje się całe korzenie, co jest niewątpliwe istotne.

W czasie zakupów warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Sprawdź, czy wybrana darń jest gęsta, zdrowa, czy nie jest zżółknięta, czy ziemia jest odpowiednio wilgotna i nie kruszy się, czy rolka nie rozpada się na kawałki po rozwinięciu. Pamiętaj, by po dostarczeniu na miejsce, zdjąć z darni folię i przechowywać ją w ciemnym miejscu przez maksymalnie dwa dni.

Jak przygotować podłoże pod trawnik z rolki?

Przygotowanie podłoża pod trawnik z rolki najlepiej zacząć jeszcze dwa tygodnie przed jego położeniem. Wcześniejsze prace sprawią, że gleba odpowiednio osiądzie i nie będzie nierówności.  

Po pierwsze usuń chwasty. Jeśli zdecydujesz się na chemiczne środki, musisz koniecznie odczekać przynajmniej od dwóch do trzech tygodni.

Teraz pora na zastosowanie nawozu mineralnego, chociaż ten krok nie jest konieczny. Przekop glebę grabiami, a następnie możesz użyć glebogryzarki. W przypadku gleby o niskiej próchnicy, np. gleby piaszczystej lub gliniastej, warto zastosować kompost. Kolejny krok to użycie walca do trawy i wyrównanie podłoża.

Jak układać trawę z rolki?

Najlepiej układać trawnik od razu po dostarczeniu, nie powinno się trzymać trawy w rolkach zbyt długo. Układanie trawnika nie jest trudne, jednak dość pracochłonne, dlatego warto skorzystać z pomocy biur projektowych lub firm zajmujących się projektowaniem i układaniem trawników.

Rolki należy układać w taki sposób, by poszczególne źdźbła były skierowane w jedną stronę. Pasy układaj obok siebie, bez odstępów, a następnie dociśnij grabiami.

Teraz pozostaje przycięcie brzegów i nadanie pożądanego kształtu. Pomocny będzie ostry nóż. Miejsce obcięcia należy uzupełnić ziemią, wówczas krawędzie nie obeschną.

Gdy trawnik zostanie już ułożony, niezbędne będzie wyrównanie go poprzez wałowanie. Na końcu należy dokładnie podlać trawnik, a ewentualne luki uzupełnić torfem luz zasiać w tych miejscach trawę.

Ukorzenienie się darni z folii ma miejsce już w ciągu pierwszego tygodnia od położenia. Możesz swobodnie po nim chodzić, ale nie powinno się jednak zbyt intensywnie korzystać ze świeżo ułożonego trawnika. By zapobiec wysuszeniu w czasie ukorzeniania się, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, jednak nie można przesadzić. Trawnik z darni z gruntu ukorzenia się dłużej, dlatego warto wstrzymać się z chodzeniem po nim przez dwa pierwsze tygodnie.

Ile kosztuje trawa z rolki?

Cena samej trawy z rolki nie jest wysoka, koszt zależy od wielkości trawnika, im będzie większy, tym możemy liczyć na bardziej okazyjną cenę za metr kwadratowy. Za trawnik z rolki z folii trzeba zapłacić od 10 do 15 zł za metr kwadratowy, natomiast za trawnik z rolki z gruntu zapłacimy jeszcze mniej, bo od 5 do 10 zł za metr kwadratowy. Warto pamiętać o tym, by kupić trochę więcej produktu na ewentualne poprawki. Jeśli zdecydujemy się na wynajęcie firmy, musimy doliczyć koszty robocizny od 15 do 30 zł za metr kwadratowy.

Kategorie
Warto przeczytać
Do jakich wnętrz szczególnie pasują wzorzyste zasłony okienne?
Urządzanie wnętrza od zera może być dość kłopotliwym zadaniem, zwłaszcza dla niedoświadczonej osoby. Umiejętne połączenie mebli i dodatków może zupełnie odmienić mieszkanie i optycznie powiększyć jego powierzchnię,...
Nadruk i grawer — metody umieszczania reklam na przedmiotach
Upominki z firmowym logo to bardzo dobry pomysł i sposób na reklamę swojej firmy. Na praktycznie każdym produkcie możemy umieścić profesjonalne nadruki. Dzięki temu możemy, nie tylko promować markę, ale również nadać...
Stwórz nastrój oświetleniem, czyli jaką lampę stojącą wybrać
Odpowiednio dobrane oświetlenie może stworzyć przytulny klimat w każdym pomieszczeniu. Szczególnie jesienią i zimą, gdy za oknem panuje mrok, musimy zadbać o dobre źródło światła w naszych mieszkaniach. Lampy stojące...
Znajdź biura projektowe