Jak wyregulować zagłówek fotela, by uniknąć bólu pleców?
Bolące plecy i kark... Z pewnością każdy, kto pracuje dużo w pozycji siedzącej, doskonale zna ten problem. Na szczęście bólu pleców można uniknąć – odpowiednio regulując fotel, a także jego zagłówek. Tyczy się to nie tylko foteli, ale również kanap, sof lub szezlongów. Z pewnością po odpowiednim wyregulowaniu zagłówka nasz kręgosłup szyjny będzie nam wdzięczny.
Fotel z zagłówkiem czy bez?
Odpowiednia regulacja zagłówka jest niezwykle ważna, niezależnie od tego, gdzie właśnie siedzimy oraz czym się zajmujemy. Obecnie każdy fotel samochodowy wyposażony jest w zagłówek – a jego odpowiednia regulacja jest kwestią nie tylko komfortu, ale również bezpieczeństwa. Fotele biurowe nie zawsze są w niego wyposażone, choć te dobrej jakości powinny. Zagłówki meblowe możemy coraz częściej spotkać również w kanapach, sofach oraz szezlongach. Dlaczego? Podczas siedzenia niezwykle istotne jest podparcie kręgosłupa na całej jego długości – również w odcinku szyjnym. Dzięki temu zapobiegniemy pojawieniu się dolegliwości bólowych.
Jaki fotel wybrać do pracy siedzącej: z zagłówkiem, czy bez? Zdecydowanie polecamy pierwszą wersję: fotel z zagłówkiem. Dobrze, jeśli mocowanie będzie regulowane, jak w przypadku zagłówków meblowych w sklepie internetowym Alex-Okucia – mechanizm regulacji zagłówka będzie można wówczas dopasować do swoich potrzeb. Jeśli z fotela korzysta kilka osób, każda z nich będzie mogła ustawić wysokość zagłówka idealną do swojego wzrostu.
Regulacja zagłówka w fotelu biurowym
Co prawda zagłówek nie jest niezbędny do prawidłowego siedzenia, ale zdecydowanie poprawia komfort. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na mebel z zagłówkiem, musimy dobrze go wyregulować. W jaki sposób? Zagłówek nie powinien być ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko. Powinien podpierać głowę osoby siedzącej. Jeśli poprowadzić by linię od czubka głowy przez środek szyi powinna ona biegnąć równolegle do reszty tułowia. Dobrze, jeśli ktoś spojrzy na nas z boku – nawet niewielkie odchylenie do przodu lub do tyłu może spowodować przeciążenie, a następnie ból w odcinku szyjnym.
Dobrze, jeśli fotel ma możliwość zmiany pozycji oparcia na półleżącą. Wówczas można wygodnie odchylić się do tyłu i odpocząć. Dzięki zagłówkowi nasza głowa i odcinek szyjny kręgosłupa się rozluźnią. Jeśli pojawi się ból karku, taka pozycja pozwoli na zniwelowanie uczucia napięcia.
Zagłówki w kanapach lub sofach
Coraz więcej kanap, sof lub szezlongów ma zagłówek. Nic dziwnego – w długotrwałej pozycji siedzącej przebywamy również wtedy, kiedy oglądamy film lub czytamy książkę. Prawidłowa pozycja podczas odpoczynku jest równie ważna, jak podczas pracy. Dobrze jest więc wybierać meble wyposażone w zagłówki statyczne lub ruchome. Dzięki temu nasze plecy odczują ulgę oraz oczywiście przestaną nas boleć.
Zasada regulacji jest taka sama jak w przypadku regulacji zagłówków w fotelu. Powinien dokładnie podtrzymywać głowę – nie powinna opadać ani zanadto w przód, ani w tył. Na kanapie, sofie, fotelu lub szezlongu z zagłówkiem będziemy mogli naprawdę się odprężyć. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, wybierajmy meble, które posiadają zagłówek.