Jak zbudować i dbać o oczko wodne?

Jak zbudować i dbać o oczko wodne?

Zastanawiasz się, jak zaprojektować przestrzeń przed domem? Pomyśl o budowanie oczka wodnego. To idealna dekoracja każdego ogrodu. Poznaj wskazówki, jak przygotować się do budowy. Przeczytaj poradnik, jak zrobić oczko wodne krok po kroku i czego potrzebujesz do budowy. Sprawdź, jak dbać o oczko wodne, by wyglądało idealnie przez cały rok.

Jak przygotować się do budowy?

Po pierwsze wybierz odpowiednie miejsce. Najlepsze na budowę oczka wodnego będzie miejsce, które jest oświetlone przez kilka godzin w ciągu dnia. Unikaj miejsc w pobliżu drzew – spadające liście lub igły będą zanieczyszczać wodę, co nie wygląda estetycznie. Gnijące na dnie liście są idealną pożywką dla glonów.  

Kolejna kwestia to wybór sposobu wykonania. Możesz wybrać gotowe formy wykonane z żywic poliestrowych lub kauczuku, które łatwo dopasować do podłoża. Taka metoda wymaga jedynie wykonania wykopu, jednak wadą rozwiązania jest wielkość zbiornika. Gotowe oczka wodne plastikowe mają zwykle małą powierzchnię.  

W przypadku większych zbiorników, lepiej zrobić całość samodzielnie. Do wykonania niezbędna będzie folia, która konieczna jest do wyłożenia zbiornika. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest dowolność kształtu i rozmiar. Folię bez problemu można ukryć dzięki wykorzystaniu kamieni i żwiru. Kiedyś popularne były betonowe oczka wodne, ale dziś mniej osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na koszty i trudność wykonania.

Jeśli oczko wodne przekracza 50 metrów kwadratowych, niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia budowlanego. W tym celu musisz dopełnić koniecznych formalności. Wymagany jest kompleksowy projekt i przygotowanie dokumentacji. W takim przypadku skorzystaj z pomocy fachowców z biura projektowego.

Jak zrobić oczko wodne krok po kroku?

Jeśli mamy już projekt i pozwolenie, pierwszy krok to wykonanie obrysu. Następnie po wyznaczeniu kształtu przechodzimy do wykopu, który w najgłębszym miejscu powinien mieć ok. 100 cm. Krawędzie muszą być kształtowane ze spadkiem, by zapobiegać osuwaniu się podłoża  pod wpływem działania wody. Wszystkie brzegi muszą być na tym samym poziomie.

Następnie należy oczyścić dno z zanieczyszczeń, usunąć korzenie i kamienie, a następnie przykryć dno piaskiem. Przed położeniem folii wyściel dno włókniną. Folia do oczka wodnego powinna być ciemna i odpowiedniej grubość. By folia dopasowała się do dna, wlej trochę wody. Teraz czas na umocnienie i zamaskowanie brzegów. Przydadzą się duże kamienie, natomiast na brzegach posadź trawę.

Ostatni etap to instalacja urządzeń czyszczących i napowietrzających wodę, które pomogą zachować równowagę biologiczną i czystość wody. Filtr i pompa do oczka wodnego pozwolą pozbyć się drobnych zanieczyszczeń oraz liści.

Jakie rośliny wybrać?

By oczko wodne w ogrodzie dobrze się prezentowało, niezbędna jest odpowiednia dekoracja w postaci dobrze dopasowanych roślin. Właściwie dobrane ukryją ewentualne niedoskonałości, poza tym zapewnią natlenianie wody i ochronią przed słońcem.

Najlepiej wybrać kilka gatunków i nie przesadzać z ilością. Zdecyduj się na podwodne i pływające rośliny. Roślinność sadzi się przeważnie po dwóch tygodniach od budowy oczka wodnego. Równie ważne są rośliny sadzone wokół oczka, które chronią przed wiatrem i nagrzewaniem wody.

Jak dbać o oczko wodne?

Każde oczko wodne wymaga właściwej pielęgnacji. W sezonie wiosennym zadbaj o usunięcie zgniłych roślin i włącz urządzenia filtrujące. Zaleca się również wymianę około 20% wody. Latem obserwuj, czy w wodzie nie pojawiły się glony i uzupełniaj wodę w razie potrzeby. Gdy drzewa zaczną tracić liście, dobrym pomysłem jest zawieszenie siatki nad taflą wody. Wraz ze spadkiem temperatury wyłącz filtry, oczyść je i schowaj.

Kategorie
Warto przeczytać
Drzwi jako element aranżacji wnętrz
Drzwi zewnętrzne są kluczowym elementem aranżacji przestrzeni, tuż obok ścian i podłóg. Pozwalają nie tylko wyróżnić wejście, ale też dodają mu stylu i charakteru. W zależności od budowy, stanowią barierę dla...
Urządzenie aneksu kuchennego. Wyzwania aranżacyjne
Urządzenie aneksu kuchennego stanowi prawdziwe  wyzwanie aranżacyjne i sprawdzian dla wielu projektantów – amatorów. Jednym ze sposobów na prawidłowe zaaranżowanie przestrzeni jest stworzenie wygodnego w codziennym...
Systemowe stoiska wystawiennicze. Co to takiego?
Systemowe stoiska wystawiennicze to doskonałe rozwiązanie dla firm, które na targach prezentują dużą liczbę produktów. Są tańsze i prostsze w montażu od stanowisk niesystemowych, a także łatwo je przechowywać, dzięki...
Znajdź biura projektowe