Kominek – najlepszy sposób na przytulne wnętrze
Kominek może być nie tylko efektowną ozdobą pomieszczenia, ale również dodatkowym źródłem ciepła, szczególnie podczas chłodniejszych pór roku. W zależności od upodobania możemy wybierać spośród wielu modeli i sposobów zabudowy. Chcesz wiedzieć, jaki kominek wybrać do domu lub mieszkania? Nie masz pomysłu, jak urządzić salon z kominkiem? Przeczytaj nasze porady.
Jaki kominek wybrać?
Przed podjęciem decyzji o kominku musimy się zastanowić, czy będzie on jedynie elementem dekoracyjnym, czy będziemy go traktować jako dodatkowe źródło energii w mieszkaniu. W pierwszym przypadku dobrym pomysłem będzie kominek na biopaliwo, który nie wymaga czasochłonnej obsługi i dużej ilości opału. Jeśli chcemy, by kominek dawał dodatkowe ciepło, przy jego wyborze musimy wziąć pod uwagę takie parametry jak moc grzewcza oraz sprawność. Najlepszym wyborem będzie kominek z paleniskiem zamkniętym, który akumuluje ciepło wewnątrz, dzięki czemu spalanie drewna ulega spowolnieniu. Dobrym pomysłem będzie też kominek z płaszczem wodnym, jednak jeśli się na niego zdecydujesz, musisz pamiętać o częstym uzupełnianiu drewna. W mieszkaniu sprawdzi się z kolei biokominek, który nie produkuje dymu i nie wymaga komina odprowadzającego spaliny. Możesz zdecydować się również na kominek elektryczny z modułem dźwiękowym i wyświetlaczem 3D.
Jak obudować kominek?
Jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretny rodzaj kominka, musimy pomyśleć o jego zabudowie. Może być ona wykonana z różnych materiałów. Najważniejsze, żeby były one trwałe i dobrze znosiły działanie wysokiej temperatury. Wykorzystać możesz na przykład płyty gipsowo-kartonowe, które mocuje się na specjalnie wykonanym stelażu z profili stalowych. Ich zastosowanie pozwala zarówno na wykonanie prostokątnej zabudowy, jak i tej kwadratowej czy owalnej. Jeśli się na nie zdecydujesz, pamiętaj, że należy osłonić je od środka płytami wełny mineralnej. Tak samo trzeba zabezpieczyć ścianę.
Obudowę kominka możesz wykonać również z cegieł. Ich zaletą jest to, że wolno się nagrzewają i stygną, przez co dłużej oddają ciepło do pomieszczenia. Są również bardzo estetyczne. Jeśli się na nie zdecydujesz, pamiętaj, aby wykonaną obudowę zaimpregnować, dzięki czemu będzie odporna na zabrudzenia.
Jeśli marzy ci się dostojny i elegancki kominek, zdecyduj się na obudowę z kamienia. Może to być marmur, trawertyn lub piaskowiec. Dobrze sprawdzi się również granit. Kamienie o porowatej powierzchni warto zaimpregnować.
Materiałem, który często wykorzystuje się do obudowy, są również bloczki z betonu komórkowego. Są one łatwe w obróbce i lekkie, dzięki czemu nie będą dodatkowym obciążeniem dla stropu. Pomiędzy nimi należy umieścić maty wełny mineralnej zabezpieczonej folią aluminiową. Tak przygotowaną obudowę można otynkować lub wykończyć płytkami.
Jak urządzić salon z kominkiem?
Kamienny lub marmurowy kominek z dużym paleniskiem będzie się dobrze komponował z klasycznie urządzonym wnętrzem. Z kolei kominek z piaskowca, drewna lub cegieł sprawdzi się w nowoczesnych i rustykalnych wnętrzach. Wówczas obok paleniska można umieścić blaty, a nad nim belkę kominkową. Ciekawy efekt stworzy również efektowny dywan, np. z imitacji owczej skóry. Z kolei zasłony mogą być wykonane z pluszu lub aksamitu.
Jeśli marzy ci się kominek wkomponowany w ścianę lub model o niecodziennym kształcie, salon powinieneś urządzić w stylu minimalistycznym. Na ścianie obok kominka możesz wyeksponować piękne, duże lustro lub rodzinne fotografie. Z kolei na zabudowie ciekawie będą wyglądać świece oraz lampiony. W urządzeniu salonu z kominkiem pomoże ci biuro projektowe.
Najlepiej, by blisko kominka znalazły się meble, które służą do odpoczynku – sofy, fotele czy pufy. Pamiętaj jednak, by były one w odpowiedniej – jest to ważne ze względu na zachowanie ich trwałości i jakości. Intymny i romantyczny efekt stworzy kominek ustawiony w rogu. Z kolei umieszczony na głównej ścianie podbije reprezentacyjny charakter salonu. Niezwykły efekt da nowoczesny kominek umieszczony pośrodku przestronnego pomieszczenia.
Jak palić w kominku?
Masz już swój wymarzony kominek? Teraz czas, aby go rozpalić. Zanim to zrobisz, przygotuj sobie drobne szczapy do rozniecania ognia, otwórz również dopływy powietrza. Aby rozpalić kominek, należy ułożyć na ruszcie kilka warstw podpałki i 2-3 kostki rozpałki do kominków i podpalić. Po kilku minutach możemy dołożyć większe kawałki drewna i przymknąć szybry popielnika. Cały czas musimy regulować dopływ powietrza, tak, by ogień nie był zbyt silny. Najlepiej by płonął on w stałym tempie. Wówczas będziemy mogli się spokojnie relaksować w jego cieple.