Kreacja architektury miejskiej na przykładzie Krakowskiego Przedmieścia
Przebudowa Krakowskiego Przedmieścia w latach 2006-2008 zmieniła na korzyść nie tylko wygląd warszawskiego śródmieścia. Niewątpliwie udana inwestycja pokazała Polakom, jakie efekty może przynieść dobrze zaplanowana i starannie przeprowadzona rewitalizacja przestrzeni miejskiej. Sukces stolicy stał się przykładem dla samorządów mniejszych i większych miejscowości w całym kraju.
„Salon Warszawy”, czyli piękniejsza odsłona Krakowskiego Przedmieścia
Głównym założeniem modernizacji Krakowskiego Przedmieścia z fragmentami ul. Miodowej i ul. Nowy Świat, było nie tyle uporządkowanie przestrzeni, co nadanie jej odpowiedniej rangi. Dziś ulica rzeczywiście zasługuje na miano „salonu Warszawy” i – jak przystało na centralne miejsce w stolicy – jest jej piękną wizytówką. Koncepcja przebudowy obejmowała przystosowanie Krakowskiego Przedmieścia do potrzeb pieszych, zarówno mieszkańców, jak i turystów, a jednocześnie dopasowanie małej architektury do otoczenia, składającego się w dużej mierze ze wspaniałych obiektów zabytkowych.
Mała architektura Krakowskiego Przedmieścia
Odważne założenia projektu przebudowy znalazły odzwierciedlenie w zakresie i skali wykonanych prac. Największą zmianą było wyłączenie ulicy z ruchu kołowego (z wyjątkiem autobusów) i przekształcenie jej w deptak. Wymiana nawierzchni z użyciem granitowych płyt i kostki brukowej oddaje wygląd Krakowskiego Przedmieścia z obrazów Canaletta. Zwężono jezdnię, dzięki czemu udało się wygospodarować więcej miejsca na chodnikach, które służą nie tylko jako ciągi piesze. Wzdłuż nich pojawiły się nowe, ujednolicone stylistycznie elementy małej architektury miejskiej, które tworzą wygodne i eleganckie miejsca do odpoczynku oraz spotkań na świeżym powietrzu.
Mała architektura na Krakowskim Przedmieściu została wkomponowana w zabytkowe otoczenie tak, by eksponować jego najpiękniejsze elementy – pałace, kościoły, kamienice. Dostarczone przez firmę INVESTIM ławeczki klasyczne i multimedialne, żeliwne kosze na śmieci i stojaki na rowery, kamienne ławy, donice oraz słupki z naturalnego piaskowca stylistycznie odpowiadają wszystkim pozostałym elementom architektonicznym. Całości dopełniają eleganckie latarnie, dzięki którym deptak nie traci uroku nawet w najciemniejsze jesienne wieczory.
Krakowskie Przedmieście w obecnej odsłonie jest najbardziej reprezentacyjną ulicą w stolicy i zasłużyło na miano kolejnego symbolu miasta. Ulica stała się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Warszawy, a jednocześnie przestrzenią znacznie bardziej przyjazną dla mieszkańców.