
Kupno oświetlenia LED. Jakiemu producentowi zaufać?
Koszty oświetlanie mogą być bardzo znaczącą pozycją, zarówno w budżecie gospodarstwa domowego, jak i przedsiębiorstwa czy jednostki samorządowej sprawującej pieczę nad danym terenem. W przypadku naszego położenia geograficznego dodatkowe oświetlenie pomieszczeń i terenów zewnętrznych jest niezbędne przez znaczną część roku. Przy wyborze rodzaju oświetlenia warto więc korzystać z lamp LED, które pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia prądu.
Co warto wiedzieć o lampach LED?
Technologia LED to prawdziwa rewolucja nie tylko ze względu na znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej, lecz również z powodu wydłużenia trwałości źródeł światła. Nie bez znaczenia jest również sam proces produkcyjny, w którym wyeliminowano używanie substancji niebezpiecznych dla środowiska naturalnego. Oświetlenie LED, zwłaszcza to używane w zastosowaniach przemysłowych, ma również tę zaletę, że o wiele łatwiej nim sterować, a same źródła światła mogą być lepiej dopasowane do potrzeb konkretnego sposobu wykorzystania – wyjaśnia ekspert z firmy MT LED, która jest producentem oświetlenia przemysłowego LED.
Inne dostępne metody oświetlania czy to wykorzystujące tradycyjne lampy żarowe, świetlówki, czy tzw. świetlówki energooszczędne znacznie ustępują źródłom światła wykorzystującym diody ledowe. W przypadku żarowych źródeł światła większość energii jest zużywana na produkcję i emisję ciepła. Problemem tradycyjnych świetlówek jest konieczność stosowania kosztownych i zawodnych układów elektronicznych, zaś świetlówki energooszczędne nie zachowują jednakowych parametrów pracy przez cały okres eksploatacji. Ze względu na zawartość rtęci są też niezwykle kłopotliwe w utylizacji.
Największymi zaletami oświetlenia LED jest bardzo niskie zużycie energii. Lampy tego typu potrzebują jedynie około 20% energii elektrycznej potrzebnej tradycyjnym źródłom światła. Czas pracy źródeł światła w technologii LED jest nawet 5 razy dłuższy niż innych urządzeń. Co bardzo ważne lampy LED podczas pracy nie generują wysokiej temperatury. Przekłada się to także na dłuższą żywotność opraw i mniejsze wymagania w stosunku do ich wytrzymałości cieplnej.
Wybór dostawcy lamp LED
Źródła światła w technologii LED będą idealnie spełniały swoją funkcję, o ile zostaną wykonane z odpowiednią starannością i przy wykorzystaniu podzespołów dobrej jakości. Czołowi producenci oświetlenia LED dużą wagę przywiązują do ich bezawaryjnej pracy oraz wysokiej niezawodności. Jednymi z kluczowych czynników, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze produktów, jest więc renoma producenta oraz rzetelność podawanych przez niego danych dotyczących ilości dostarczanego światła, jego barwy oraz przewidywanego czasu pracy.
Przy wyborze lamp do zadań specjalnych, np. lamp zewnętrznych, oświetlenia ulicznego czy opraw parkowych warto również zwrócić uwagę na to, czy są one w pełni dostosowane do potrzeb danej aplikacji. Chodzi tu nie tylko o kwestie związane z samym źródłem światła, ale także z jego oprawą. Ważne mogą być różne parametry, w zależności od specyfiki konkretnego zastosowania, w tym m.in. właściwa szczelność, odporność na warunki atmosferyczne, mała podatność na uszkodzenia mechaniczne, zdolność do kierowania strumienia światła w wybraną stronę lub równomiernego rozpraszania go na ściśle określonej przestrzeni.
Nie bez znaczenia są również warunki sprzedaży oferowane przez konkretnego dostawcę lamp LED. Liczy się naturalnie cena zakupu, ale także dostępność zapasowych źródeł światła oraz jakość serwisu i czas wykonywania ewentualnych napraw. W przypadku lamp przemysłowych bardzo istotna jest ponadto długość gwarancji oraz jej zakres.