Najważniejsze parametry przewodów hydraulicznych
Przewody hydrauliczne to jedne z podstawowych elementów urządzeń wykorzystujących napęd hydrauliczny. Przy wykorzystaniu czynnika roboczego takimi przewodami przekazywana jest energia potrzebna do napędzania elementów ruchomych maszyny. Narażenie na niesprzyjające warunki może powodować ich usterki, dlatego bardzo istotny jest właściwy dobór parametrów tych elementów w danym urządzeniu. Zobacz, co ma największe znaczenie.
Jak działają przewody hydrauliczne?
Przewody wykonane z węży hydraulicznych są wykorzystywane do przekazywania energii do odbiornika urządzenia. Wężami przemieszcza się czynnik roboczy, który zwykle stanowią ciecze mineralne, emulsje wodno-olejowe, glikol lub woda. Za pośrednictwem przewodów trafia on do siłownika lub silnika. Jak wyjaśnia specjalista z Zakładu Hydrauliki Siłowej w Kobylance, tam energia hydrauliczna jest zamieniana na energię mechaniczną, która napędza urządzenie. Od rodzaju maszyny są uzależnione parametry, jakimi powinien charakteryzować się przewód hydrauliczny, by nie uległ zniszczeniu pod wpływem działających na niego sił.
Materiał wykonania
Przewody hydrauliczne mogą być wykonane z gumy, termoplastycznych tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej. Oprócz samego materiału, z którego został wytworzony, znaczenie ma także rodzaj oraz liczba oplotów. Może być on tekstylny, stalowy gładki lub spiralny. W przypadku użycia drutu stalowego istotna jest ilość oplotów, ponieważ od niej zależy trwałość oraz elastyczność węża. Dobrze jest więc przyjrzeć się tej kwestii szczególnie uważnie.
Warto również zwrócić uwagę na rodzaj tworzywa użytego do produkcji zakuć, czyli końcówek, które umożliwiają połączenie przewodu z pozostałymi elementami urządzenia. Zakucia dzieli się na stałe, które można usunąć jedynie poprzez odcięcie ich od węża, oraz skręcane, które można zakładać i zdejmować według potrzeb.
Wytrzymałość zmęczeniowa przewodu
Ten parametr jest określanymi normami ISO i można go zbadać poprzez poddawanie przewodu hydraulicznemu ciśnieniu pulsującemu. Pulsacje podczas testu są bardzo szybkie, a temperatura cieczy podwyższona. Takie badanie nie jest w stanie określić dokładnej żywotności przewodu hydraulicznego, ale pozwala sprawdzić, czy spełnia określone normy. Dzięki czemu można porównać wytrzymałość produktów od różnych wytwórców.
Dobierając przewód, należy wciąć pod uwagę szereg czynników, które będą miały na niego wpływ podczas pracy. Do najważniejszych należą temperatura, rodzaj zastosowanej cieczy roboczej, warunki atmosferyczne, promień gięcia oraz inne ważne z punktu widzenia użytkownika aspekty.