Pergole – jakie są ich zalety?

Pergole – jakie są ich zalety?

Pergole często kojarzone są ze zwykłymi podporami dla roślin pnących – nic bardziej mylnego! Pergole to o wiele więcej. Wykonywane często z wysokiej jakości materiałów, posiadają dodatkowo oświetlenie oraz ogrzewanie. Zaawansowana technologia i  duża różnorodność produktów na rynku sprawia, że każdy posiadacz ogrodu lub działki znajdzie coś dla siebie.

Jaką osłonę tarasową wybrać?

Pergola to rodzaj markizy, który wyposażony jest w prowadnice boczne oraz przednie podpory. Ich konstrukcja sprawia, że są one bardziej odporne na zmianę warunków atmosferycznych niż klasyczne markizy, co jest ich ogromną zaletą. Szczególnie że na rynku mamy wiele propozycji osłon tarasowych. Od tradycyjnych markiz poprzez murowane przesłony do pergoli. Modne są także naturalne ściany zieleni. Możemy również wybrać ogrodzenia panelowe i drewniane. Możliwości jest niezliczona ilość.

Osłonę można zawsze dopasować do własnych potrzeb. Zaaranżować przestrzeń możemy na wiele sposobów. Od naszego wyboru zależy sposób montażu, kolor, materiał oraz opcje zadaszenia. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny montaż, koszt osłony będzie niższy. Wszystko dostosować można do indywidualnych preferencji i funduszy. Możesz też skorzystać z usług biur projektowych.

Jak zamontować pergolę?

Najważniejsze w montażu pergoli tarasowej jest prawidłowe przymocowanie jej do podłoża. Niewielką pergolę – taką, która przeznaczona jest pod rzadko rosnące pnącza, montować można w kotwach szpikulcach, które wbija się w grunt.

Pergole, które podtrzymują duże pnącza lub takie, które mają dach i są bardziej skomplikowanymi konstrukcjami, potrzebują stabilniejszych umocnień. Słupki potężniejszych konstrukcji wkłada się w stalowe kotwy, które zamocowane są w betonowym fundamencie.

Pnącze większości roślin wymagają solidnych podpór, dlatego też warto zainwestować w droższą i mocniejszą pergolę. Dzięki czemu będziemy mogli wybrać więcej gatunków roślin i nasza pergola będzie atrakcyjniejsza.

Jaką pergolę wybrać?

Świetnie prezentują się zarówno pergole drewniane, jak i pergole metalowe. Wybór uzależniony jest od stylistyki ogrodu i od naszych indywidualnych preferencji.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj pergoli się zdecydujemy, należy pamiętać, że o każdy materiał trzeba prawidłowo zadbać. Drewno wymaga odpowiedniej impregnacji – najlepszą metodą jest metoda ciśnieniowa, ale drewno można również pokryć impregnatem za pomocą pędzla. Metal należy zabezpieczyć farbą antykorozyjną – będzie to idealna ochrona przed zniszczeniem i rdzą. Dobrze zabezpieczona pergola nie straci uroku i będzie nam służyć latami.

Jakie kwiaty pnące wybrać na pergolę?

Ażurowa budowa pergoli ułatwia roślinom oplatanie się wokół szczebli i drabinek. Dobór roślin powinien być jednak dobrze przemyślany.

Przede wszystkim pamiętajmy, że wybór roślin uzależniony jest od miejsca, w którym znajduję się pergola. W obszarach dobrze nasłonecznionych sprawdzi się róża pnąca – będzie ona wymagać również żyznej i wilgotnej gleby. Cieniolubne zaś są bluszcz pospolity oraz kokornak wielkolistny.

Jeżeli chcemy wybrać powojniki, miejmy na uwadze, że pomimo tego, że lubią one stanowiska nasłonecznione, to nie znoszą, kiedy nasłoneczniona jest ich podstawa. Dlatego warto jest posadzić wokół nich niskie rośliny.

Pergola oprócz tego, że jest idealną ozdobą ogrodu, może mieć także funkcje użytkowe. Idealnie sprawdzi się jako miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych. Będzie chroniła je przed deszczem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Można też zastąpić nią altanę i stworzyć idealne miejsce do relaksu. Zastosowań jest wiele. 

Kategorie
Warto przeczytać
Jak projektuje się dziś hale produkcyjne?
Branża produkcyjna na przestrzeni ostatnich dekad przeszła ogromną ewolucję. Widać to w wielu aspektach – nie tylko jakości produkcji, wzroście jej wydajności czy technologicznym zaawansowaniu. Widocznym znakiem zmian...
Rodzaje czynników chłodniczych w klimatyzacji
Każdy rodzaj klimatyzatora wymaga do swojego działania odpowiedniej substancji, którą nazywa się czynnikiem chłodniczym. Znajdziemy ją zarówno w domowych systemach klimatyzacji, jak również tych stosowanych w biurach...
Czym zajmuje się architekt krajobrazu?
Podczas gdy architekturę definiuje się jako „sztukę projektowania, wznoszenia i artystycznego kształtowania budowli”, architektura krajobrazu jest pojęciem znacznie szerszym. Architekt krajobrazu zajmuje się nie tylko...
Znajdź biura projektowe