Projekt budowlany w świetle przepisów prawa
Budowa dowolnego budynku, zarówno mieszkalnego, jak i przemysłowego czy do celów publicznych, wymaga przygotowania projektu budowlanego. Zasady jego sporządzania, zawartość dokumentacji oraz osoby uprawnione określa szczegółowo polskie prawo budowlane.
Różne terminy – jeden cel
Osoby, które planują budowę własnego domu i rozglądają się w świecie przepisów prawa oraz możliwości technicznych związanych z inwestycją, niejednokrotnie spotykają się z różnymi określeniami dotyczącymi projektu. To ważny etap na drodze do realizacji celu, dlatego tak istotne jest zrozumienie terminologii i skorzystanie z właściwych rozwiązań. W praktyce spotykamy takie pojęcia, jak projekt: budowlany, architektoniczny, koncepcyjny, wykonawczy, warsztatowy, montażowy i kilka innych. Każdy spośród wymienionych projektów odnosi się do tego samego obiektu, ale sporządzany jest w innym celu i w nieco odmiennym zakresie.
Najbardziej ogólnym pojęciem jest projekt budowlany, określany też jako projekt architektoniczno-budowlany. Odnosi się on do ogólnej koncepcji budynku, wraz ze szczegółowymi rysunkami technicznymi i opisami zastosowanych rozwiązań. Taki projekt jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę, a z drugiej strony – jeśli jest rzetelnie wykonany – może być podstawą do realizacji prac inwestycyjnych, o którą oprze się ekipa wykonawcza. Projekt budowlany jest jedynym, jaki oficjalnie uwzględnia prawo budowlane. W przepisach nie ma mowy o dokumentacji wykonawczej czy koncepcyjnej. Prawo to natomiast bardzo szeroko omawia warunki, jakie powinien spełniać dobrze przygotowany projekt budowlany.
Osoby uprawnione do wykonania projektu
W praktyce biur projektowych często pojawia się termin projektu koncepcyjnego. Odnosi się on do wstępnego zestawu rysunków, ukazującego wygląd zewnętrzny i rozkład pomieszczeń domu do zaakceptowania przez klienta. Ponieważ przygotowanie projektu budowlanego trwa cały rok, projekt koncepcyjny ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której rok pracy architekta oraz poniesione koszty zostaną zmarnowane z uwagi na odmienną wizję klienta. Projekty budowlane mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi, dlatego przed wyborem konkretnego biura warto sprawdzić, czy posiada ono odpowiednie certyfikaty branżowe oraz czy wybrany architekt znajduje się na liście Okręgowej Rady Izby Architektów.
Wybór biura projektowego, któremu zlecimy wykonywane przez cały rok zadanie, wymaga dobrego zastanowienia oraz oceny samej placówki usługowej pod kątem jej solidności, terminowości i sposobu traktowania klientów. Nawet jeśli uda nam się uniknąć kosztów opłaty za źle wykonane zlecenie, to i tak stracony rok z pewnością będzie nie do odzyskania. Ponadto opóźnienie budowy domu może narazić nas na dodatkowe wydatki związane chociażby z wynajmowaniem lokalu mieszkalnego.
Uprawnienia biura warto sprawdzić w lokalnym oddziale Izby Architektów, a więcej informacji o wykonawcach znajdziesz na liście biur projektowych. Dobrze jest także poszukać bezpośrednich opinii innych klientów, a także zajrzeć na stronę firmy lub odwiedzić jej biuro i osobiście dokonać oceny dotychczasowych realizacji oraz zdobytych doświadczeń.