Projektant wnętrz – kompetencje i zakres możliwości
Zakup nowego mieszkania w luksusowym apartamentowcu lub budowa domu jednorodzinnego wiążą się z potrzebą zaprojektowania wystroju wnętrz. Coraz częściej nowi właściciele lokali korzystają w tym zakresie z usług profesjonalnych projektantów. Co warto wiedzieć, dokonując ich wyboru?
Architekt czy projektant?
Pierwszym krokiem prowadzącym w konsekwencji do zatrudnienia profesjonalisty, który zaprojektuje wnętrza naszego lokum, jest zdecydowanie się na skorzystanie z takiej możliwości, zamiast podejmowania samodzielnych zmagań z kolorami, materiałami czy ustawieniem mebli.
Decydując się na biuro projektowe, powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że zatrudnia ono wielu pracowników o różnych specjalnościach, oferujących również odmienny zakres usług. W obecnych realiach często mylone jest pojęcie architekta z projektantem. Właśnie dlatego spotykamy się z takimi określeniami, jak „architekt wnętrz” oraz „projektant wnętrz”. Przed podjęciem decyzji powinniśmy zweryfikować zakres jego możliwości. Mogą one bowiem ograniczać się jedynie do wystroju pomieszczeń lub obejmować też ich przebudowę.
Zgodnie z definicją, zawód architekta ma charakter interdyscyplinarny, obejmujący wiele dziedzin nauki i techniki, w tym również ergonomię wnętrz, reklamę czy public relations. Projektant lub dekorator ogranicza się zaś do stworzenia określonego designu wnętrz. Do architekta możemy zwrócić się wtedy, gdy nasze mieszkanie wymaga gruntownej przebudowy, w tym również wymiany lub przełożenia instalacji elektrycznej, telefonicznej, zmiany materiałów wykończeniowych, technicznego rozwiązania różnych detali oraz sposobu ich montażu. Projektanta wnętrz zatrudnimy natomiast wtedy, gdy sami nie potrafimy dobrać mebli, zasłon lub koloru wykładziny tak, aby stworzyły spójną, efektowną całość.
Jak wybrać właściwe biuro projektowe?
Podjęcie decyzji o zatrudnieniu projektanta wnętrz wymaga przede wszystkim wyboru odpowiedniego biura, któremu zlecimy takie zadanie. Współczesne biura projektowe oferują bardzo różnorodny zakres prac, począwszy od projektowania budynków mieszkalnych, przez firmy i obiekty publiczne po tereny zielone i całe osiedla. Z powodu tej różnorodności, pierwszym krokiem będzie sprawdzenie zakresu usług i znalezienie takiej firmy, która oferuje też projekty wnętrz. Zanim powierzymy wystrój mieszkania profesjonaliście, warto też zweryfikować jego kwalifikacje i dowiedzieć się, jakie realizacje ma już na swoim koncie. Najlepszą metodą oceny jego umiejętności projektowania jest stworzona wcześniej kompozycja. To ona pozwala nam ocenić zarówno kreatywność projektanta, jak i jego ulubiony styl.
Najlepsi w swoim zawodzie są ci projektanci, którzy potrafią przystosować się do oczekiwań klienta, oferując wszechstronność w zakresie posługiwania się stylami dekoratorskimi, materiałami i rozwiązaniami kompozycyjnymi. Udane realizacje wystroju wnętrz w różnych stylach, od nowoczesnego po klasyczny, kolonialny czy skandynawski, stanowią dowód otwartości na propozycje i dają gwarancję, że wykonana aranżacja spełni nasze oczekiwania. W przypadku projektanta wnętrz, kwalifikacje są mniej ważne niż talent, jednak posiadane wykształcenie kierunkowe może być dodatkowym plusem decydującym o wyborze. Miarodajna w tej branży jest popularność projektanta oraz opinie z pierwszej ręki, bezpośrednio od klientów.