Projektowanie architektoniczne. Co wchodzi w jego zakres?
Jeśli planujesz budowę nowego obiektu budowlanego, być może masz już w głowie wizję dotyczącą tego, jak ma wyglądać zarówno wizualnie, jak i funkcjonalnie? Przed zrealizowaniem każdego pomysłu, budynek należy szczegółowo zaprojektować, zarówno pod względem proporcji, estetyki, jak i bezpieczeństwa czy układu funkcjonalnego. Te działania podejmuje się w ramach projektowania architektonicznego. Na czym ono dokładnie polega?
Czym jest projektowanie architektoniczne?
Przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne jest zaprojektowanie budynku w taki sposób, aby był on nie tylko estetycznie wykonany, ale także bezpieczny i praktyczny. Ważne są również kwestie ekonomiczne. W zakres projektowania architektonicznego wchodzą zatem wszystkie działania związane z tym procesem. Pozwala on zwizualizować wygląd gotowego budynku, a także dba o to, aby był wykonany zgodnie z wymaganymi normami i przepisami.
Co wchodzi w skład projektowania architektonicznego?
Projektowanie architektoniczne zajmuje się planowaniem budynku w wielu aspektach. W jego zakres wchodzi zatem forma oraz układ przestrzenny, określone parametry techniczne, a także plany dotyczące sposobu użytkowania obiektu oraz wydzielonych lokali. Poza tym konieczne jest zawarcie informacji o wyposażeniu technicznym budynku i jego efektywności energetycznej, czyli kwestii związanych z szeroko pojętymi instalacjami.
Ocenia się także stopień gotowości obiektu do korzystania z niego w komfortowy sposobów.
W zakres projektowania architektonicznego wchodzą również projekty konstrukcji i elewacji, wizualizacje komputerowe oraz wymagane przebudowy wynikające z ekspertyz technicznych – dodaje pracownik firmy Akint. Kolejne elementy to opinia geotechniczna, rozwiązania ekologiczne oraz informacje o użyciu planowanych materiałów.
W ramach projektowania architektonicznego konieczne jest również zgromadzenie dokumentacji związanej z pozwoleniami na budowę i wymaganymi zatwierdzeniami poszczególnych etapów.
Jak znaleźć dobrego architekta?
Projektowaniem architektonicznym może zająć się jeden specjalista, a czasem jest to zadanie całego zespołu. Kluczowym działaniem jest dobre porozumienie z klientem i zapoznanie się dokładnie z jego oczekiwaniami. Dla dobrego architekta satysfakcja zleceniodawcy będzie najważniejsza, dlatego stworzy projekt dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Ważna jest również dbałość o szczegóły, bo często to właśnie one są kluczem do sukcesu. Zespół zajmujący się projektowaniem architektonicznym powinien być przede wszystkim wykwalifikowany, a także kreatywny, aby był w stanie zaproponować innowacyjne rozwiązania. Warto wybrać zaufaną firmę, która przywiązuje dużą wagę do jakości wykonywanej pracy.