Projektujemy dom od podstaw. Etapy postępowania
Budowa domu to złożony i długotrwały proces, który wiąże się z wieloma formalnościami urzędowymi. Kupno działki, wybór odpowiedniego projektu, przygotowania – to tylko część z wielu punktów, z jakich składa się proces budowy domu. Niemniej jednak nie należy zapominać, jak ważne jest precyzyjne zaprojektowanie budynku. Jak powinniśmy to zrobić i na jakie etapy można podzielić tę czynność?
Projekt budowlany
Do wyboru mamy dwie możliwości: indywidualne projektowanie domu lub zakup gotowego projektu. Pierwsza opcja jest droższa, choć pozwala nam na stworzenie dokładnie takiej wizji, jaką mamy w głowie. Z kolei druga, jest ograniczona pod względem wprowadzania do niej większych zmian, ale i tańsza. Należy również zaznaczyć, że kierownik budowy może wprowadzać do projektów pewne modyfikacje – te dotyczą przede wszystkim materiałów termoizolacyjnych, wymiarów fundamentów czy materiałów, które używane są do budowy konstrukcji domu. Domy jednorodzinne są jednymi z najczęściej projektowanych budynków i to właśnie one przeważają zarówno w projektach indywidualnych, jak i w gotowych formach.
Etapy projektowania domu
Zanim przejdziemy do właściwych prac nad budową domu, czym zajmują się profesjonalne firmy budowlane, takie jak np. Budom ze Szczecina, czeka nas proces projektowania budynku, na który składają się następujące etapy:
-
Wizja lokalna oraz warunki zabudowy: w pierwszym punkcie ma miejsce wizyta na działce, zapoznanie się z warunkami zabudowy oraz omówienie tego, jaką formę i styl ma prezentować dom Klienta. Równie ważne są potrzeby, przyzwyczajenia, oczekiwania oraz codzienna rutyna funkcjonowania przyszłych mieszkańców. Dzięki uzyskanym informacjom może rozpocząć się precyzyjny proces projektowania.
-
Projekt budynku: w tym stadium architekt rozpoczyna pracę nad stworzeniem rzutu domu (na podstawie danych, które uzyskał w pierwszym etapie). To także teraz dochodzi do naniesienia ścian działowych, układów urządzeń, mebli oraz sanitariatów, a za tym odpowiedniego ułożenia pomieszczeń budynku. Po ustaleniu finalnego rzutu przechodzi się do stworzenia wizualizacji przestrzennej obiektu.
-
Projekt budowlano-wykonawczy: po zakończeniu etapu związanego z koncepcją domu, przychodzi czas na przygotowanie projektu budowlano-wykonawczego. Co to jest? To schemat konstrukcji i architektury domu.
-
Złożenie gotowego projektu i wniosku o pozwolenie na budowę do urzędu.
Warto dodać, że wiele biur projektowych ma w swojej ofercie dodatkową usługę zorganizowania potrzebnej dokumentacji. To jest, jeśli Klient sobie tego życzy, biuro zajmuje się zebraniem potrzebnej dokumentacji urzędowej oraz przygotowaniem wymaganych wniosków, co pozwala przyspieszyć ten proces.