Materiał Partnera
Sklep internetowy – własny magazyn czy fulfillment?

Sklep internetowy – własny magazyn czy fulfillment?

Własny sklep internetowy daje wiele możliwości. Musimy się jednak zastanowić nad tym, w jaki sposób chcemy realizować proces zamówień. Niektórzy chcą mieć własny magazyn, inni wolą postawić na fulfillment. Sprawdźmy, co oferują obie opcje.

Własny magazyn

Jeszcze jakiś czas temu każda firma wiedziała, że rozpoczęcie sprzedaży musi wiązać się z posiadaniem własnego magazynu. W końcu towar trzeba gdzieś przetrzymywać, dopóki klient nie zechce go kupić.

W ten sposób mamy również pełną kontrolę nad całym procesem, nie jesteśmy również związani umową z żadnym innym podmiotem. Oznacza to jednak również, że w razie jakichś problemów logistycznych będziemy zdani jedynie na samych siebie.

Musimy być również gotowi na to, że w przypadku większej liczby zamówień, której się nie spodziewaliśmy, nasz proces realizacji dostaw może zostać zachwiany. Nie będziemy mieć bowiem odpowiednich mocy przerobowych do obsługi takiej ilości klientów.

Fulfillment

Zacznijmy może od wyjaśnienia, czym ta usługa jest. Otóż polega ona na tym, że proces realizacji zamówień powierzamy operatorowi zewnętrznemu. Możemy zlecić mu wszystkie etapy związane z dostawą albo jedynie te związane z magazynowaniem towaru. Jeśli będziemy chcieli, możemy nawet ustalić, że to firma, z którą współpracujemy, będzie odpowiadała za reklamacje, zwroty oraz obsługę klienta.

Fulfillment oferuje między innymi InPost. Może on pomóc nam w sześciu różnych rzeczach. Zalicza się do nich:

  1. Integracja – nasz sklep zostanie zintegrowany z systemem InPostu. W czasie rzeczywistym będziemy mogli sprawdzić, jak wygląda stan naszego magazynu.

  2. Przechowywanie – zamawiając towar z hurtowni wskazujemy adres placówki InPostu. Tam produkty będą przechowywane oraz przygotowywane do wysyłki. Firma jest w stanie zająć się również towarem, który wymaga specjalnego przechowywania.

  3. Pakowanie – jeśli klient złoży zamówienie do godziny 20:00, to InPost dostarczy do niego Twój towar już na drugi dzień. Przesyłka będzie zaś spakowana zgodnie z Twoimi wytycznymi.

  4. Wydanie do doręczenia – gdy korzystasz z usług InPostu, możesz liczyć na preferencyjne stawki na dostawy do Paczkomatów®. Jeśli będziemy chcieli, możemy również poprosić o przekazanie naszego towaru innemu dostawcy. Dalej zachowujemy więc pełną dowolność odnośnie naszych produktów.

  5. Dostawa – InPost może dostarczyć naszą przesyłkę prosto do Paczkomatów® lub wysłać ją kurierem pod wskazany adres. Dzięki temu również klient może zdecydować, w jaki sposób chce otrzymać zamówienie.

  6. Zwroty – Jeśli klient będzie chciał zwrócić produkt, będzie mieć taką możliwość. Dzięki temu nie musimy martwić się również tym aspektem.

Jak widać fulfillment ma wiele zalet, szczególnie, gdy samodzielne prowadzenie magazynu byłoby dla nas problematyczne. Istotne jest również to, że mamy możliwość kontroli każdego etapu procesu dostawy. Nie jest więc tak, że nie możemy nadzorować tego, co dzieje się z naszym towarem. Właśnie dlatego jest to tak wygodne rozwiązanie dla sklepów internetowych.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak zintegrować sklep internetowy z Allegro?
Internetowe serwisy aukcyjne są bardzo ważnym kanałem handlu e-commerce. Obok gigantów rynku światowego, takich jak Amazon czy Ebay, na całym świecie funkcjonują serwisy lokalne. Niekwestionowanym liderem w Polsce jest...
Jak projektuje się dziś hale produkcyjne?
Branża produkcyjna na przestrzeni ostatnich dekad przeszła ogromną ewolucję. Widać to w wielu aspektach – nie tylko jakości produkcji, wzroście jej wydajności czy technologicznym zaawansowaniu. Widocznym znakiem zmian...
Jak postępować z sadzą w kominie?
W naszym klimacie urządzenia grzewcze są niezbędne, by późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną móc zapewnić w budynku odpowiednią temperaturę, a także przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Pozyskując ciepło ze spalania...
Znajdź biura projektowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas