Sposób na upał. Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania?
Fala upałów może odbić się nie tylko na twoim samopoczuciu, ale także zdrowiu. Latem wracasz do domu po pracy i chcesz odpocząć, a w mieszkaniu panuje skwar nie do wytrzymania? Wietrzenie nic nie daje? Jest na to prosty sposób – montaż klimatyzacji. Dowiedz się, jaką klimatyzację wybrać do mieszkania i ciesz się przyjemnym chłodem i świeżym powietrzem przez całe lato.
Mobilna czy stacjonarna klimatyzacja w mieszkaniu?
Jeśli zależy ci na prostym rozwiązaniu, wybierz opcję przenośnej klimatyzacji do mieszkania. Urządzenie można dowolnie przenosić i chłodzić wybrane pomieszczenia w domu. W tym celu należy podłączyć do urządzenia rurę, którą wyprowadza się przez okno poza budynek. Na rynku dostępne są urządzenia o mocy od dwóch do czterech Kw. Mobilna klimatyzacja to proste i praktyczne rozwiązanie, ma jednak swoje minusy. Często nie jest wystarczająco efektywna, by dobrze schłodzić mieszkanie, a jej użytkowanie może być uciążliwe, ponieważ generuje większy hałas niż inne tego rodzaju urządzenia.
Kolejna opcja to stacjonarna klimatyzacja do pokoju. Na klimatyzator typu split składają się dwie części – wewnętrzna, którą montuje się w pomieszczeniu, oraz zewnętrzna, która wyprowadza się poza budynek. Obydwie części łączy układ sterujący i przewód freonowy. To za jego pomocą transportowany jest czynnik chłodzący i jego skropliny. Taka klimatyzacja ma wiele zalet. Jest wydajna i nie zakłóca spokoju w mieszkaniu, ponieważ sprężarki i wentylatory umiejscowione są na zewnątrz budynku. Mimo to warto szukać w miarę cichych urządzeń, by hałas nie doskwierał sąsiadom w najbliższej okolicy.
Czy trzeba mieć zgodę na montaż klimatyzacji w bloku?
Jeśli chcesz zainstalować klimatyzator na elewacji, która jest częścią wspólną budynku, należy zgłosić się do spółdzielni mieszkaniowej i zapytać o pozwolenie. Montaż klimatyzacji wiąże się z ingerencją, czyli wykonaniem otworów. Warto wcześniej zapoznać się z regulaminem wspólnoty i dowiedzieć się, jakie są jej postanowienia.
Poza tym specjaliści z biur projektowych przypominają o wyborze dobrego fachowca. Powinien on pochwalić się odbyciem kursów i uzyskaniem niezbędnych certyfikatów. Trzeba mieć świadomość, że nieprawidłowo zamontowana klimatyzacja może nie działać sprawie, być głośna i niewydajna. Poza tym istotne są regularne przeglądy, które pozwolą wychwycić ewentualne nieprawidłowości i uniknąć poważnej awarii. Zaleca się wykonywanie ich dwa razy w roku.
A może klimator?
Alternatywą dla tradycyjnej klimatyzacji w mieszkaniu jest klimator, określany jako klimatyzator wodny lub ewaporacyjny. Inaczej przebiega tu proces chłodzenia. Zamiast sprężania i rozprężania czynników chłodzących dochodzi tu do odparowywania wody. W klimatorze znajdują się chłodzące wkłady nasączone wodą. Wkłady pod wpływem nagrzanego powietrza pochłaniają ciepło, które oddawane jest w postaci pary. Oznacza to, że w pomieszczeniu zwiększa się wilgotność. Tak naprawdę im większy upał, tym klimator pracuje sprawniej.
Klimatory mają wiele plusów, dlatego są tak bardzo popularne w mieszkaniach. Instalacja i eksploatacja nie są kosztowne. Poza tym takie urządzenia są ekologiczne, nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych oraz nie generują dużego hałasu. Specjaliści polecają takie rozwiązanie do budynków, w których nie można zainstalować tradycyjnej klimatyzacji oraz wszędzie tam, gdzie należy zwiększyć wilgotność. Oczywiście należy pamiętać, by nie doprowadzić do zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu. W tym celu pomoże otwarcie okien.