Wpływ oświetlenia na samopoczucie pracownika oraz jakość pracy
Oprócz odpowiedniego wyposażenia biura, każdy pracodawca powinien zadbać również o oświetlenie. Element ten może znacząco wpłynąć na osoby znajdujące się w pomieszczeniu, bezpośrednio przekładając się na efektywność wykonywanej przez nie pracy. Badania medyczne udowadniają, że światło oddziałuje nie tylko na wzrok, ale również biologiczne aspekty funkcjonowania człowieka. Poznaj wpływ oświetlenia na jakość pracy oraz samopoczucie pracowników!
Jak nieodpowiednie oświetlenie wpływa na jakość pracy?
Ze względu na naturalne środowisko człowieka, nasze organizmy przystosowane są do funkcjonowania w tzw. cyklu oświetlenia kuli ziemskiej. W praktyce oznacza to, że potrzebujemy około 12 godzin jasności i około 12 godzin ciemności. Rozregulowanie tego cyklu często ma dla człowieka negatywne skutki – zaburzenia cyklu biologicznego przekładają się m.in. na jakość snu, aktywność, a także koncentrację. Brak odpowiedniego oświetlenia spowoduje więc nie tylko nadmierne zmęczenie, ale również niemożność skupienia się na obowiązkach zawodowych, co następnie negatywnie wpłynie na efektywność wykonywanej pracy. W związku z tym aranżując przestrzeń biurową należy zadbać nie tylko o meble, ale także starannie wybrać lampy oraz inne elementy oświetlenia.
Odpowiednie oświetlenie pomieszczenia pracowniczego
Minimalna wartość natężenia oświetlenia, zgodna z panującymi normami, wynosi 300 lx. Badania udowadniają jednak, że nie jest ona wystarczająca, aby poprawić samopoczucie pracowników oraz pozytywnie wpłynąć na ich koncentrację i tempo wykonywania obowiązków. Natężenie oświetlenia na stanowiskach pracy dziennej powinno osiągać poziom ponad 1000 lx. Poziom ten nie tylko pomaga pracownikom skupić się na wykonywanych zadaniach, ale również zapobiega zmęczeniu oraz senności, przekładających się na aktywność pracujących w pomieszczeniu osób.
Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy wpływa również na wydolność wzrokową pracownika. Jeśli w pomieszczeniu wykorzystywane jest oświetlenie sztuczne, należy zadbać o jego wysokie natężenie. Co ciekawe, będzie to miało duży wpływ na spełnianie obowiązków zawodowych przez starszych pracowników, pozwalając im wykonywać pracę wzrokową na takim samym poziomie jak ich młodsi koledzy.
Na temat odpowiedniego światła w miejscach pracy wypowiada się specjalista ze sklepu Living Story: Ważne, aby oświetlenie elektryczne miało parametry zgodne z tzw. Polskimi Normami (PN). Powinno ono być również całkowicie niezależnie od światła dziennego. Jedynie odpowiednia kombinacja obydwu rodzajów oświetlenia pozwoli na uzyskanie prawidłowego światła w biurze.
Oświetlenie pomieszczenia, w którym swoje obowiązki wykonują pracownicy, bezpośrednio przekłada się również na tempo pracy. Oprócz tego, że zostanie ona wykonana szybciej, przy dobrym świetle ryzyko popełnienia błędów, np. w obliczeniach, znacznie spada. Koniecznie zadbaj o prawidłowe oświetlenie gabinetów lub przestrzeni open space – dzięki temu możesz poprawić wydajność Twoich pracowników nawet o 20%.