Materiał Partnera
Zasady projektowania domów jednorodzinnych

Zasady projektowania domów jednorodzinnych

Projektowanie domów jednorodzinnych to zaawansowany proces – konieczne jest uwzględnienie szeregu wymagań technicznych, a także użytkowych. Choć z pozoru nie jest to trudne zadanie, to w rzeczywistości pogodzenie wszystkich obowiązujących zasad bywa skomplikowane. Należy bowiem wziąć pod uwagę potrzeby przyszłych inwestorów i zmaterializować ich wyobrażenia o idealnym domu.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu domu?

Projektowanie domu jednorodzinnego to bardzo odpowiedzialne zajęcie – w zasadzie to właśnie od projektu zależą szybkość realizacji prac budowlanych, a także koszty inwestycji. Projekt musi być zatem dobrze przemyślany i zgodny z obowiązującymi przepisami.

Projektowanie domu najlepiej zlecić profesjonaliście, który uwzględni wszystkie wymogi. Konieczne jest także znalezienie wykonawcy, który podejmie się realizacji projektu – budową domów pod klucz zajmuje się przedsiębiorstwo Pro-Bud z Milanówka. Oferta firmy kierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i firmowych. Usługi budowlane w Piastowie do kompleksowa oferta związana z budową domów i pracami wykończeniowymi.

ABC projektowania domów jednorodzinnych

Przed rozpoczęciem projektowania, należy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jest to dokument publikowany przed urząd miasta lub gminy, w którym znajdują się wszystkie najważniejsze wytyczne o parametrach przyszłego domu. W planie można wyszukać informacji dotyczących dopuszczalnej wysokości budynków, czy też kąta nachylenia dachu, a także kolorów elewacji.

Następnie należy dokładnie określić powierzchnię projektowanego domu i jej stosunek do wielkości działki. Projektując dom, trzeba uwzględnić potrzeby użytkowe inwestorów, a także roczne zapotrzebowanie na energię. Jest to aspekt, którego nie można pominąć – wpływa bowiem na przyszłe koszty związane z ogrzewaniem.

W następnym kroku konieczne jest, aby przemyśleć usytuowanie domu na działce – warto uwzględnić miejsca postojowe dla samochodów, kształt bryły domu oraz miejsce na ogród. Dom powinien być tak posadowiony, aby część dzienna wychodziła na stronę południową a fasada na przykład na północ. Pozwoli to odpowiednio naświetlić wnętrze naturalnym światłem słonecznym. Na tym etapie przychodzi także czas na zaprojektowanie wnętrza, a zatem rozmieszczenie pomieszczeń i ulokowania w nich najważniejszych elementów wyposażenia. Na koniec koniecznie trzeba określić materiały, z jakich dom powstanie. Mowa tu zarówno o ścianach, jak i poszyciu dachowym.

Kategorie
Warto przeczytać
Kiedy warto podjąć współpracę z agencją nieruchomości?
Współpraca z pośrednikiem w branży nieruchomości może przynieść wiele korzyści zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Agencje nieruchomości posiadają wykwalifikowanych pracowników, którzy pomogą podczas wszystkich...
Praktyczne i estetyczne – jak wybrać rolety dopasowane do wnętrza?
Rolety to idealna ochrona przed słońcem i wzrokiem sąsiadów. W dodatku odpowiednio dopasowane mogą odmienić nawet zwykłe wnętrze. Zastanawiasz się, jakie rolety wybrać do domu? Poznaj najbardziej popularne rolety...
Jaki projekt domu wybrać?
Planujesz budowę i wiesz, jak powinien wyglądać dom twoich marzeń, ale nadal nie masz projektu? Projekt domu parterowego czy z poddaszem? Prosta konstrukcja czy skomplikowany kształt? Gotowe rozwiązanie czy na...
Znajdź biura projektowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas