Materiał Partnera
Czym ma się kierować organizacja NGO wybierając biuro rachunkowe

Czym ma się kierować organizacja NGO wybierając biuro rachunkowe

Specyfika działania organizacji pozarządowych NGO zmusza do dostosowania usług księgowych oraz finansowych do konkretnych wymogów prawnych, a także do sposobów finansowania i zarządzania NGO. Każda z organizacji powinna więc zatrudniać biuro rachunkowe w oparciu o odpowiednie kryteria. Sprawdźcie jakie.

O rachunkowości dla organizacji pozarządowych

Warto wiedzieć, że sektor pozarządowy podlega odrębnym przepisom podatkowym i zasadom finansowej sprawozdawczości. Pozarządowe organizacje często prowadzą projekty, które finansowane są ze środków europejskich, a ich wydatkowanie wymaga przestrzegania pewnych regulacji. Dotyczą one rachunkowości i realizacji procedur budżetowania oraz rozliczania środków.

-Rachunkowość w sektorze organizacji pozarządowych to dziedzina, w której wiedzę uzupełniać trzeba ciągle. Powinny się nią zajmować wyspecjalizowane w niej biura rachunkowe, znające zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych dla organizacji NGO. Aby świadczyć takie usługi sprawnie i, przede wszystkim, dobrze, trzeba być zaznajomionym z takimi zagadnieniami, jak m.in. odrębność rachunkowa realizowanych programów i projektów oraz działalność nieodpłatna i odpłatna pożytku publicznego  - tłumaczy ekspert reprezentujący biuro rachunkowe FRUX, świadczące usługi dla organizacji pozarządowych.

Jak wybrać

Rachunkowość organizacji NGO warto powierzyć odpowiedniemu biuru rachunkowemu, którego pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. Nie każde biuro podejmie się obsługi organizacji, dlatego szukając biura do współpracy należy kierować się:

  • doświadczeniem biura we współpracy z NGO,
  • doświadczeniem w prowadzeniu działalności rachunkowo-księgowej,
  • referencjami klientów (przede wszystkim innych organizacji pozarządowych, ale także i klientów komercyjnych),
  • doświadczeniem biura w rozliczaniu projektów,
  • zrozumieniem i łatwością porozumiewania się z przedstawicielami biura.

Biura rachunkowe zajmujące się obsługą rachunkowości organizacji pozarządowych powinny współpracować z ekspertami z branży NGO (specjalistami od podatków i finansowania działalności ze środków publicznych i europejskich specjalizujących się w III sektorze oraz prawnikami), dlatego warto zwracać na to uwagę podczas podejmowania współpracy.

Kategorie
Warto przeczytać
Czym jest Jednolity Plik Kontrolny (JPK) i kto musi go składać?
W styczniu 2018 roku Ministerstwo Finansów nałożyło na polskich podatników obowiązek składania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Czym jest JPK i jakiego rodzaju dane są w nim zawarte? Kto konkretnie musi sporządzać...
Co warto wiedzieć o podatku VAT?
Jednym z najbardziej powszechnych podatków jest VAT. Doliczany do każdej kwoty na drodze od wytworzenia do zakupu przez konsumenta danego towaru lub usługi powoduje, że cena wzrasta kilkukrotnie. Jednak tylko niewielka...
Biuro rachunkowe Bilans w Zamościu – Sprawna i terminowa obsługa kadrowo-płacowa firm
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej dużym problemem jest dopilnowanie poprawności wszelkich rozliczeń firmy. Nie tylko pod względem merytorycznym, prawnym, ale też terminowym. Sposobem na uniknięcie...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe