Jak napisać biznesplan?
Sam pomysł na biznes nie wystarczy do założenia własnej firmy. Niezbędny jest biznesplan, który pozwoli wskazać cele i sposób działania. To swego rodzaju prognoza dla firmy. Nie tylko pomoże określić, czy biznes jest opłacalny, ale także przyda się, jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie z banku czy instytucji przyznającej dotacje. Dowiedz się, jak napisać biznesplan i rozpocząć prowadzenie własnej firmy.
Jak powinien wyglądać biznesplan?
Biznesplan powinien być przede wszystkim czytelny i kompleksowy, więc zawierać wszystkie niezbędne informacje przedstawione w uporządkowany sposób. Dobrze, gdy zawiera konkretne badania, wtedy staje się wiarygodny. Warto uwzględnić też możliwość wprowadzenia ewentualnych zmian. Pomysł na biznes wymaga przygotowania szczegółowego planu do jego realizacji.
Co powinien zawierać biznesplan?
Bez względu na rodzaj planowanej działalności każdy biznesplan powinien zawierać podobne elementy. Sprawdź przedstawiony przykład biznesplanu. W razie wątpliwości zawsze możesz skorzystać z pomocy biura rachunkowego, które pomaga w przygotowaniu skutecznych planów biznesowych, a później prowadzeniu finansów firmy.
Wstęp
Przede wszystkim przedstaw cel i przedmiot biznesplanu. W kilku słowach wyjaśnij, jakie są twoje zadania i oczekiwania wobec zaplanowanej działalności. Podaj też argumenty, dlaczego zdecydowałeś się na uruchomienie własnego biznesu. Przedstaw koniecznie zapotrzebowanie finansowe – to szczególnie istotne, jeśli chcesz otrzymać dotacje na założenie firmy lub kredyt.
Charakterystyka firmy
W tej części biznesplanu opisz swoją przyszłą firmę. Powinna się tu znaleźć informacja o formie prawnej. Określ, czy chcesz prowadzić spółkę czy indywidualną działalność gospodarczą. Napisz też o formie opodatkowania, która ma znaczenie przy analizie kosztów.
Przedstaw cele firmy w najbliższym czasie i sposoby ich realizacji. Uzasadnij też, dlaczego chcesz działać w konkretnej branży. Opis firmy powinien zawierać też informacje na temat jej pracowników i samego założyciela. Przedstaw swoje umiejętności, doświadczenie i kwalifikacje, które są szczególnie istotne z punktu widzenia zaplanowanej działalności, a także zakres obowiązków poszczególnych osób.
Charakterystyka produktu/usługi
Opisz dokładnie produkt lub usługi, którymi zamierzasz się zajmować. Warto podać wszystkie zalety i cechy, które uważasz, że wyróżnią akurat twoją ofertę. Jeśli decydujesz się na innowacyjne rozwiązania, wyjaśnij ich działanie. Zweryfikuj też dostępność usług lub produktów na rynku i zapotrzebowanie klientów. Oszacuj też, na jakim poziomie będą kształtowały się ceny.
Analiza rynku
Obejmuje analizę konkurencji. Weź pod uwagę wielkość i zmienność rynku, określ, czy chcesz działać tylko na rynku lokalnym czy ogólnopolskim. Poznaj swoją konkurencję, a nawet wskaż konkretne podmioty. Określ, skąd będziesz dostarczał produkty, gdzie znajdują się hurtownie itp. Informacji szukaj na podstawie danych w internecie, statystyk lub własnych obserwacji i wniosków.
Strategia firmy
Przykładowy biznesplan powinien zawierać część, w której określisz zakres i metody świadczenia usług, a także plan ilościowy na dany miesiąc, biorąc pod uwagę sezonowość. Określ potrzebne wyposażenie i strukturę oraz koszty zatrudnienia pracowników. Warto dodać też informacje na temat reklamy, czyli jakie działania chcesz podjąć, by wypromować swój produkt lub usługę.
Plan finansowy
To najważniejsza część dla przyszłych inwestorów lub partnerów biznesowych, która powinna przekonać do opłacalności projektu. Przedstaw prognozę finansową, która zawiera rachunek zysków i strat. Należy określić opłacalności projektu. Przedstaw swoje oczekiwania, jeśli chodzi o dofinansowanie. W przypadku kredytu potwierdź, że będziesz w stanie go spłacać. Wszystko powinno być wiarygodne i poparte danymi.
Kontrola działań firmy
Określ częstotliwość i sposób kontrolowania podejmowanych działań. Chodzi tu nie tylko o kontrolę finansową, ale także metody monitorowania sprzedaży, jakości usług czy reklamy.
Gdy opiszesz już wszystkie elementy – biznesplan gotowy. Nie zapomnij dołączyć koniecznie załączników, czyli dokumentacji obejmującej m.in. badania, analizy, dokumenty patentowe, które będą potwierdzeniem informacji zawartych w biznesplanie.
Źródło: biznes.gov.pl, wupwarszawa.praca.gov.pl