Jak otworzyć działalność gospodarczą?
Otworzenie działalności gospodarczej to duże przedsięwzięcie, z którym wiąże się szereg - często dość skomplikowanych - obowiązków. Aby wszystko przebiegło tak, jak powinno, trzeba się do tego wszystkiego w odpowiedni sposób przygotować, a dopiero później wypełnić wszelkie potrzebne formalności i otworzyć własną firmę.
Przygotuj plan działalności
Jak łatwo się domyślić, pierwsza rzecz, jaką należy zrobić, to stworzenie planu na nową działalność gospodarczą. Zastanów się, o jakim profilu firmę chcesz prowadzić, jakie usługi lub towary chcesz sprzedawać? Potem zorientuj się, jak wygląda okoliczny rynek wybranej przez Ciebie branży. Sprawdź, jaka jest konkurencja, a także porównaj oferty różnych firm działających na tym samym polu. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu dowiesz się, czy Twój plan ma szansę powodzenia, a także czy konkurencja nie jest zbyt duża, aby na rynek weszła zupełnie nowa firma, która będzie miała szansę się utrzymać. Kiedy już to wszystko sprawdzisz, przygotuj wstępny kosztorys tego, co będzie Ci potrzebne na start. Dzięki temu dowiesz się, ile pieniędzy trzeba będzie zainwestować, aby móc rozpocząć działalność.
To wszystko to całkiem sporo informacji, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem może się okazać stworzenie tak zwanego biznesplanu - na różnych stronach internetowych można znaleźć gotowe formularze, które pomogą zebrać wszystkie pomysły i niezbędne informacje w całość. Jeżeli masz wątpliwości, na każdym etapie możesz skorzystać z pomocy w otworzeniu działalności.
A może dotacje?
W zależności od rodzaju działalności, jaką chcesz wykonywać, możesz otrzymać dotacje unijne na otworzenie firmy. Takie wsparcie finansowe oraz doradcze jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku, kiedy nie masz zaplecza finansowego, a Twój pomysł jest dobry, innowacyjny i ma dużą szansę powodzenia.
Aby móc skorzystać z dotacji, musisz znaleźć projekt, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom oraz sprawdzić, czy spełniasz wszystkie niezbędne wymagania. Takie rozwiązania są kierowane najczęściej do osób bezrobotnych lub ubogich albo w przypadku, kiedy chcesz zrealizować innowacyjny projekt, który będzie miał wkład w rozwój technologii, medycyny lub innych gałęzi, których rozwój jest szczególnie wspierany przez fundusze europejskie.
Na koniec zostaw formalności
Kiedy masz już konkretny plan na działalność, a także fundusze niezbędne do tego, aby kupić odpowiednie towary, wyposażenie biura lub inne niezbędne do rozpoczęcia przedmioty, czy też usługi, możesz otworzyć działalność. Jeżeli masz tak zwany “Profil Zaufany”, możesz uzupełnić wniosek online. Jeżeli nie masz takiej możliwości, wniosek w tradycyjnej formie musisz złożyć we właściwym Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy.
Jeżeli nie chcesz wykonywać tych wszystkich spraw samodzielnie lub boisz się, że coś pójdzie nie tak, zawsze możesz skorzystać z pomocy biura rachunkowego Lukan - tam uzyskasz kompleksowe wsparcie.