Jak stworzyć firmową politykę rachunkości?
Prowadzisz firmę lub dopiero planujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej? Pamiętaj, że każde przedsiębiorstwo w Polsce powinno opracować swoją politykę rachunkowości. Taki wymóg na organizacje pozarządowe nakłada Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Z lektury poniższego tekstu dowiesz się, czym jest polityka rachunkowości i w jaki sposób ją przygotować.
Czym jest polityka rachunkowości?
Zgodnie z brzmieniem art. 10. 1. ustawy o rachunkowości jednostka powinna posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości […]. W myśl art. 4. 1. ustawy jednostki obowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. Ustawa wyjaśnia również, w jaki sposób należy rozumieć przyjęte zasady rachunkowości – są to wybrane i stosowane przez daną jednostkę rozwiązania, zapewniające wymaganą jakość sprawozdań finansowych. Firmowa polityka rachunkowości musi być zgodna z ustawą i Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. Jej wdrożenie i przestrzeganie ma z jednej strony usprawnić prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwach, z drugiej zaś ułatwić sprawowanie kontroli organom skarbowym.
Jak przygotować politykę rachunkowości?
Firmowa polityka rachunkowości jest bardzo obszernym dokumentem; zgodnie z art. 10. ustawy musi zawierać zasady:
- określenia roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych;
- metod wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego;
- sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym co najmniej: zakładowego planu kont, wykazu ksiąg rachunkowych, opisu systemu przetwarzania danych;
- systemu służącego ochronie danych i ich zbiorów, w tym dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i innych dokumentów stanowiących podstawę dokonanych w nich zapisów.
Ustawodawca nakłada obowiązek sporządzenia polityki rachunkowości na kierownika jednostki, czyli na właściciela przedsiębiorstwa, prezesa lub członków zarządu. Jednak opracowanie takiego dokumentu dla osób bez znajomości przepisów księgowych jest zadaniem niezwykle trudnym. Dlatego firmom, które zlecają nam obsługę księgową, proponujemy również stworzenie firmowej polityki finansowej – mówi specjalista z Biura Rachunkowego Paweł Tchórowski.
Jeżeli zdecydujesz się na zlecenie przygotowania zasad rachunkowości zewnętrznemu księgowemu, pamiętaj, że wciąż jesteś zobowiązany do zatwierdzenia gotowego dokumentu. Zapoznaj się z nim i, w razie wątpliwości, nie bój się zadawać księgowemu pytań. Polityka rachunkowości będzie ważna dopiero w momencie, kiedy złożysz na niej swój podpis.