Jak znaleźć najtańsze OC na rynku?
Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Jej brak wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Dla wielu osób zakup OC kojarzy się z dużymi wydatkami. Nie musisz jednak przepłacać za tę polisę. Dowiedz się, jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie na rynku.
Od czego zacząć poszukiwanie najlepszego OC?
W przypadku ubezpieczenia OC zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne wszędzie są takie same, gdyż wymagają tego przepisy prawa. Oznacza to, że towarzystwa mogą jedynie kształtować ceny polis, co oznacza, że w jednej firmie zapłacisz zdecydowanie więcej niż w innej. Dla wielu właścicieli pojazdów to właśnie cena odgrywa najważniejszą rolę.
Coraz częściej poszukiwania polisy rozpoczynają się od sprawdzenia opinii o konkretnym towarzystwie. Jeśli chcesz wiedzieć, które firmy cieszą się największym zaufaniem klientów, sprawdź rzetelny ranking ubezpieczeń OC. Został on przygotowany na podstawie następujących kryteriów:
łatwość likwidacji szkody,
jakość kontaktu z towarzystwem,
atrakcyjność oferty,
udział rynkowy firmy,
poziom skarg wg udziału rynkowego.
Każdy z ubezpieczycieli uwzględnionych w rankingu otrzymał ocenę ogólną. Jeśli ma dla Ciebie znaczenie nie tylko najniższa cena OC, ale także przyjemny kontakt czy niski poziom skarg, to zapoznaj się z zestawieniem. Z pewnością pomoże Ci to w podjęciu najlepszej decyzji.
Ile może kosztować ubezpieczenie OC?
Aby sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić na OC, przed podpisaniem umowy porównaj co najmniej kilka ofert różnych towarzystw. Sprawdź też poniższą symulację i przekonaj się, że polisa wcale nie musi być bardzo droga.
Przykład:
25-letni kierowca z Krosna ubezpiecza swój samochód Fiata Punto z 2017 roku z silnikiem benzynowym 1.2. Prawo jazdy ma od 2017 roku i jest to jego kolejna polisa. Za OC zapłaci:
Kalkulacja ważna na dzień 06.12.2023 r., wyliczenia nie są ofertą w rozumieniu KC (art.71, art.63).
Jak widzisz, między najtańszą a najdroższą propozycją ujętą w tym zestawieniu jest ponad 270 zł różnicy. Sprawdzając różne oferty, możesz więc sporo zaoszczędzić.
Co wpływa na wysokość składki OC?
Zastanawiasz się, z czego wynikają różnice w wysokości składek OC? Przede wszystkim jest to efektem tego, że poszczególne towarzystwa podczas jej obliczania biorą pod uwagę wiele parametrów. Te, które są istotne dla jednej z firm, dla innej mogą mieć mniejsze znaczenie. Najczęściej uwzględniane są następujące czynniki:
marka i model pojazdu,
moc i pojemność silnika,
rok produkcji,
przebieg,
wiek i doświadczenie kierowcy,
miejsce zamieszkania,
historia ubezpieczenia.
Samochody sportowe o mocnych silnikach, które mogą rozwinąć duże prędkości, są uważane za potencjalnie największe zagrożenie na drodze. Z reguły ich ubezpieczenie jest najdroższe. W ten sposób towarzystwa chcą się zabezpieczyć w razie ewentualnej konieczności wypłaty odszkodowania.
Pojazdy starsze są uważane za bardziej awaryjne, gdyż w ich przypadku ryzyko uszkodzenia różnych podzespołów jest zazwyczaj większe niż w nowych autach. Ich właściciele także najczęściej muszą się liczyć z tym, że zapłacą więcej za OC.
Dla ubezpieczyciela bardzo ważny jest wiek, a dokładniej doświadczenie kierowcy. Młode osoby, które dopiero niedawno otrzymały uprawnienia, według ubezpieczycieli stanowią większe zagrożenie niż te, które jeżdżą już od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Mają bowiem skłonność do brawury za kierownicą. Początkujący kierowcy płacą więc najwięcej za OC swoich samochodów.
Dla ubezpieczycieli kluczowe znaczenie ma także miejsce zamieszkania. Osoby z dużych aglomeracji muszą się liczyć z wyższą składką, gdyż każdego dnia pokonują zatłoczone ulice, gdzie ryzyko kolizji czy wypadku jest większe. Firmy sprawdzają także dotychczasową historię ubezpieczenia. Osoby jeżdżące bezpiecznie i bezszkodowo mogą liczyć na zniżki, które znacząco obniżają wysokość składki.
Jak wybrać najtańsze OC?
W znalezieniu najtańszego OC pomoże Ci praktyczny kalkulator, który znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/tanie-oc. Korzystanie z niego jest bardzo łatwe. Wystarczy, że wprowadzisz do formularza niezbędne dane dotyczące zarówno pojazdu, jak i właściciela. Na podstawie tych informacji algorytmy przeszukają dostępną bazę ofert wielu towarzystw i przedstawią Ci je w formie zestawienia. Wystarczy, że je dokładnie przeanalizujesz i wybierzesz najtańszą propozycję. Porównywanie ofert OC to najlepszy sposób na to, aby nie przepłacać za swoją polisę.
Jeśli z jakichś powodów propozycja Twojego ubezpieczenia jest nadal droga, to pomyśl o skorzystaniu z innych dostępnych rozwiązań. Możesz poszukać współwłaściciela, który ma zgromadzone zniżki. Dzięki nim także Twoja składka będzie niższa. Jeśli kupiłeś niedawno auto, to możesz korzystać z polisy dotychczasowego właściciela aż do zakończenia umowy. Towarzystwo ma prawo przekalkulować wysokość składki, jednak może się okazać, że i tak będzie tańsza, niż gdybyś sam kupował OC.