Kontrola z urzędu skarbowego – co musisz wiedzieć?
Prowadząc firmę, przedsiębiorca powinien liczyć się z kontrolą z urzędu skarbowego. Czynności sprawdzające są zwykle stresujące – tym bardziej, że polskie prawo podatkowe jest dość skomplikowane. Warto być więc zawsze przygotowanym do kontroli, by nie dać się zaskoczyć.
Kontrole z urzędu skarbowego a prawo
Kontrole skarbowe przeprowadzane są w oparciu o takie akty prawne, jak:
- ustawa z dn. 28 września 1991 roku o kontroli skarbowej prowadzonej przez Urząd Kontroli Skarbowej (Dz.U. z 2004 r., Nr 8, poz. 65 z późn. zm.),
- ustawa z dn. 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r., Nr 173, poz. 1807), która wprowadza ograniczenia w sposobie kontrolowania przedsiębiorstw,
- ustawa z dn. 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 z późń. zm.), która reguluje kontrolę podatkową oraz dodatkowe czynności sprawdzające dokonywane przez właściwy organ skarbowy.
Czynności sprawdzające przed kontrolą
Pierwszym etapem kontroli z urzędu skarbowego są czynności sprawdzające, o których przedsiębiorca otrzymuje informację na piśmie. Celem jest weryfikacja terminowości składania deklaracji podatkowych i wpłacania zobowiązań podatkowych w terminie.
W przypadku otrzymania wezwania, koniecznością jest osobiste stawienie się w urzędzie. Należy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty, łącznie z dokumentami potwierdzającymi uprawnienia do korzystania z ewentualnych ulg.
Przebieg kontroli właściwej
Po dokonaniu czynności sprawdzających w siedzibie firmy odbywa się już „właściwa” kontrola z urzędu skarbowego. Podczas niej urzędnicy sprawdzają, czy przedsiębiorca wypełnia wszystkie obowiązki wynikające z roli podatnika.
Warto mieć świadomość, że na kontrolowanym przedsiębiorcy spoczywa wiele obowiązków, m.in.:
- podatnik musi przedstawić wszystkie dokumenty, które dotyczą spraw stanowiących powód kontroli,
- przedsiębiorca jest zobowiązany do umożliwienia osobie przeprowadzającej kontrolę nieodpłatnego rejestrowania informacji za pomocą nośników,
- podatnik musi udzielić również wszystkich koniecznych wyjaśnień.
Należy także wiedzieć, że kontroler posiada pewne prawa, do których zaliczyć można m.in.:
- żądanie przedstawienia niezbędnych dokumentów oraz tzw. spisu z natury,
- prawo do sporządzania odpisów i kopii dokumentów,
- prawo do wchodzenia do wszystkich lokali biurowych (wejście do mieszkania możliwe jest jedynie w szczególnych okolicznościach),
- możliwość zbierania dowodów,
- zbieranie opinii biegłych.
Z biurem rachunkowym kontrola mniej stresująca
Jeśli obawiasz się kontroli z urzędu skarbowego, zamiast samodzielnie prowadzić księgowość, lepiej zdaj się na usługi specjalistów w tej branży. Podejmij współpracę z biurem rachunkowym, by w razie kontroli z urzędu skarbowego uniknąć niepotrzebnego stresu.
Wybierając biuro księgowe, zwróć uwagę na takie kwestie, jak: posiadane certyfikaty potwierdzające kwalifikacje pracowników, szeroki zakres usług, odpowiedzialność za prowadzoną księgowość, opinie innych klientów, popularność biura rachunkowego wśród lokalnych przedsiębiorców.