Kryteria wyboru biura rachunkowego
Samodzielne prowadzenie księgowości jest trudne ze względu na skomplikowanie oraz częste zmiany przepisów, a także ogrom niezbędnej do tego wiedzy z zakresu rachunkowości. Aby wykonując działalność gospodarczą móc się w pełni wywiązywać ze swoich obowiązków, trzeba więc skorzystać z usług biura rachunkowego. Jego wybór nie może jednak być przypadkowy, ponieważ zaniedbania w rozliczeniach z fiskusem mogą mieć poważne konsekwencje.
Co powinno oferować biur rachunkowe?
Formy prowadzenia księgowości mogą być różne, w zależności od statusu prawnego firmy. Spółki kapitałowe prawa handlowego, a także niektóre spółki osobowe muszą prowadzić tzw. pełną księgowość. Wiąże się to z koniecznością obsługi dość złożonej dokumentacji, jak również sporządzania sprawozdań finansowych – rachunku zysków i strat oraz bilansu. Jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki cywilne, jawne i partnerskie to na ogół księgowość uproszczona, a więc Podatkowa księga przychodów i rozchodów albo Ewidencja przychodów przy podatku ryczałtowym. Do niezbędnych elementów oferty powinno należeć również rozliczanie podatku od towarów i usług VAT. Równie istotna będzie kwestia zobowiązań wynikających z naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także przygotowywanie obsługi płacowej. Wiele biur rachunkowych oferuje usługi związane z prowadzeniem dokumentacji kadrowej – umów o pracę, umów cywilnoprawnych, a ponadto akt personalnych pracowników. Dzięki temu wszystkie kwestie formalno-prawne można zlecić jednej firmie.
Co wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego biura?
Decydując się na wybór konkretnego biura, należy pamiętać, że kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość usług księgowych są kompetencje zawodowe pracujących w nim osób. Liczyć się będzie zarówno odpowiednie wykształcenie kierunkowe, jak i zdobyte doświadczenie. Warto pamiętać, że przed konsekwencjami ewentualnych błędów może ochronić klienta posiadane przez biuro ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, trzeba się więc upewnić czy polisa jest aktualna. W codziennych kontaktach liczy się też sposób, w jaki biuro księgowe organizuje swoją pracę – istotne są zarówno forma i terminy przekazywania dokumentów, jak i godziny pracy biura, czy dyspozycyjność w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Dużym atutem może być również możliwość skorzystania z doradztwa w sprawach księgowych. Dobrym przykładem biura rachunkowego, które oferuje wszechstronne wsparcie swoim klientom, jest biuro Ed-Pro Expert ze Szczecina zajmujące się kompleksową obsługę księgową.