Kto może złożyć rozliczenia podatkowe w imieniu podatnika?
Czasami samodzielne złożenie rocznego zeznania podatkowego okazuje się problematyczne. Polskie prawo obejmuje jednak przypadki, w których inny podmiot może zrobić to w imieniu podatnika. Istnieje kilka instytucji lub osób, którym można powierzyć to zadanie. Kto jest upoważniony do przedstawienia rozliczenia podatkowego w zamian za danego podatnika? Kiedy można skorzystać z takiego rozwiązania?
Urząd Skarbowy
Jedną z opcji jest złożenie wniosku o sporządzenie wstępnego rocznego zeznania podatkowego przez sam Urząd Skarbowy. Następuje to poprzez wysłanie specjalnej deklaracji w formie elektronicznej. W tym celu konieczne jest skorzystanie z Profilu Zaufanego czy podpisu elektronicznego. We wniosku należy zawrzeć wszelkie przysługujące Ci ulgi. W ten sposób nie można jednak rozliczyć się z darowizn na cele pożytku publicznego czy niektórych odliczeń, o czym warto pamiętać jeszcze przed złożeniem deklaracji.
Po upływie konkretnego terminu Urząd Skarbowy przekazuje podatnikowi propozycję rozliczenia podatkowego. Osoba, której dotyczy dokument, musi odrzucić lub przyjąć deklarację i przekazać swoją decyzję instytucji.
Biuro rachunkowe i portal podatkowy
Wygodnym rozwiązaniem jest również postawienie na pomoc profesjonalnego biura rachunkowego, takiego jak Akro. Specjaliści orientują się w aktualnych przepisach i mogą prawidłowo sporządzić dokument w zaledwie kilka chwil. Jest to wygodna opcja dla osób, które nie chcą samodzielnie wypełniać rozliczenia, ale nie przeszkadza im konieczność zapłacenia za taką usługę. Współpracę z biurem można podjąć na stałe, w ramach umowy, jak i powierzyć mu rozliczenie podatku jednorazowo.
Biuro rachunkowe to tylko jedna z dostępnych opcji. Istnieje również możliwość wygenerowania wstępnej deklaracji podatkowej ze specjalnego panelu. Taki dokument należy następnie uzupełnić o przysługujące Ci ulgi. Po uzyskaniu wstępnej deklaracji można również zdecydować o formie rozliczenia. Takie czynności także da się zlecić specjalistom.
Organ rentowy
Niektóre osoby otrzymują także emeryturę lub rentę. Wówczas rozliczenie PIT-40A jest sporządzane automatycznie przez organ rentowy. Istnieje również opcja potraktowania takiej deklaracji jako informację do samodzielnego uzupełnienia dokumentu. Jest to niezbędne w sytuacji, gdy dana osoba, oprócz renty lub emerytury, uzyskała także inne dochody, korzysta z ulg bądź rozlicza się ze swoim małżonkiem.
Do gotowej deklaracji sporządzonej przez organ rentowy można również dołączyć deklarację o przekazaniu 1% podatku na konkretną organizację. Wówczas konieczne jest złożenie formularza PIT-OP.