Na czym polega planowanie podatkowe?
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej warto zauważyć, że planowaniem podatkowym jest już choćby dokonywanie wyboru pomiędzy opodatkowaniem na zasadach ogólnych a podatkowaniem zryczałtowanym. Podjęcie decyzji dotyczącej wyboru jednej lub drugiej opcji jest całkowicie dozwolone tak samo, jak dozwolony jest wybór innych, niekiedy bardziej skomplikowanych rozwiązań skierowanych zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych.
Metody planowania podatkowego
Celem planowania podatkowego są działania przynoszące pomniejszenie obciążeń podatkowych do takiego poziomu, który będzie korzystny dla przedsiębiorcy. Aby ten cel osiągnąć, należy przeanalizować przychody oraz koszty działalności przedsiębiorstwa pod kątem przyszłych obciążeń podatkowych. Dla optymalizacji podatkowej wykorzystuje się m.in. wszelkie ulgi, zwolnienia, odliczenia, transakcje restrukturyzacyjne oraz różnorodne formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej.
Planowanie podatkowe funkcjonuje na dwóch zasadniczych metodach, z których można wskazać dwie zasadnicze kategorie: planowanie podatkowe pod polskim prawem oraz międzynarodowe planowanie podatkowe, które wykorzystuje m.in. spółki w państwach, których systemy podatkowe przewidują korzystne formy opodatkowania dochodów, fundacji prywatnych oraz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Planowanie podatkowe to działanie, które polega na zminimalizowaniu obciążeń podatkowych. Może ono dotyczyć zarówno podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz prawnych (CIT), jak i podatku od towarów i usług (VAT). Planowanie podatkowe rekomendowane jest przede wszystkim przedsiębiorcom, dla których uniknięcie nadmiernego obciążenia fiskalnego jest kluczowe dla funkcjonowania oraz rozwoju ich biznesu, a także dalszych inwestycji.
Dlaczego warto korzystać z planowania podatkowego?
Planowanie podatkowe ma na celu zmniejszenie ogólnego ciężaru podatkowego przedsiębiorstwa przy uwzględnieniu współdziałania wszystkich podatków. Efektywność planowania podatkowego zależy od optymalizacji podatkowej (zmniejszenia obciążeń podatkowych) oraz redukowania ryzyka podatkowego.
Jak mówi doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Andrzej Paprota: Planowanie podatkowe pozwoli płacić niższe podatki przy wykorzystaniu wszystkich możliwości, jakie daje szeroko pojęte prawo podatkowe, również na podstawie interpretacji przepisów i orzecznictwa sądowego. Jeżeli więc przedsiębiorcy zależy na obniżeniu podatków, powinien być zainteresowany optymalizacją podatkową.
Decydując się na planowanie podatkowe, zaleca się skorzystanie z usług wyspecjalizowanych doradców podatkowych, którzy specjalizują się w prowadzeniu postępowań podatkowych. Metody legalnego planowania oferowanego przez doświadczoną Kancelarię Prawną umożliwiają zastosowanie korzystnych form opodatkowania, zarówno na podstawie przepisów krajowych, jak i również z wykorzystaniem systemów prawnych innych państw.