Materiał Partnera
Oszczędzać czy inwestować? To dopiero jest pytanie!

Oszczędzać czy inwestować? To dopiero jest pytanie!

Każda forma oszczędzania jest swoistym inwestowaniem kapitału, choć z nikłym ryzykiem. Niektóre formy inwestowania stanowią formę oszczędzania, często mniej korzystnego niż w przypadku tego tradycyjnego. Jednak obie te formy zarządzania gotówką się od siebie różnią. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie czy oszczędzać, czy inwestować.

Więcej o oszczędzaniu

            Czym zatem jest oszczędzanie? Formalnie jest to taki sposób lokaty kapitału, aby ten nie tracił na wartości i nie był wykorzystywany do codziennych celów, a pozostawał w zasięgu na cele przyszłe. Prostszymi słowami, warto zwrócić uwagę na to, że oszczędzanie jest formą przeciwdziałania rosnącej inflacji, a stopa zysku powinna być w tym wariancie równa bądź wyższa stopie inflacji.

Inwestowanie dla niezorientowanych

            Z kolei inwestowanie kapitału jest taką formą pomnażania pieniędzy, która wymaga ich pozbycia się. W rezultacie mamy do czynienia z czynnym ryzykiem, a zatem jego stopień należy zawsze brać w tym aspekcie pod uwagę. Celem inwestowania jest zysk kapitałowy, jak największy i oparty o ryzyko i działania zewnętrzne. Jednak efektem może być albo pomnożenie posiadanej kwoty, albo jej utrata w całości lub części.

Formy inwestowania kapitału

            Inwestowanie kapitału wiąże się zwykle z funduszami inwestycyjnymi. Ich możliwości można sprawdzić między innymi na stronie viennalife.pl oraz innych stronach instytucji oferujących ten grupowy rodzaj inwestowania. Obok funduszy możemy wymienić także samodzielna grę na giełdzie, inwestycyjny zakup nieruchomości czy obligacje skarbu państwa.

Możliwości oszczędnościowe

            Wśród możliwości, zupełnie innych niż te, oferowane między innymi za pośrednictwem strony viennalife.pl, możemy dostrzec przede wszystkim konta oszczędnościowe. To rozwiązania praktyczne i skuteczne, choć niewątpliwie o dość niewielkiej stopie zysku. Drugą możliwością są lokaty oszczędnościowe, które jednak mogą mieć więcej części wspólnych z inwestycjami.


Kategorie
Warto przeczytać
Znaczenie audytu podatkowego
Prawidłowa obsługa dokumentacji podatkowej firmy oraz zbudowanie skutecznego systemu obciążeń skarbowych nie jest zadaniem prostym i wymaga zaangażowania ekspertów rachunkowości. Profesjonalnie przeprowadzony audyt,...
Kategorie wierzytelności. Dlaczego warto je znać?
Co to są kategorie wierzytelności? Dlaczego warto je znać? Jeśli szukasz informacji na temat kategorii wierzytelności, planu spłaty wierzycieli oraz tego, jak zgłosić wierzytelność w postępowaniu upadłościowym,...
Na czym polega windykacja należności?
Prowadzenie działalności gospodarczej to zajęcie, które może przynieść dużo satysfakcji. Ale nie tylko – wielu przedsiębiorców boryka się z problemem niezapłaconych należności. Musisz ściągnąć długi od kontrahenta?...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas