Potrzebna gotówka, a banki zamykają drzwi? Pożyczka w parabanku – dobre rozwiązanie finansowe
Nie ma jednoznacznej definicji parabanku, przyjęto jednak umownie, że nazywane są tak instytucje finansowe, które świadczą usługi podobne do tych oferowanych przez banki. Oznacza to, że parabank może zawierać z klientami umowy depozytowo-kredytowe. Pomimo wykonywania czynności, które pokrywają się z działaniami banków, instytucje te nie podlegają tym samym regulacjom prawnym, ani Komisji Nadzoru Finansowego oraz nie są objęte systemem gwarantowania depozytów. Czy warto korzystać z oferty parabanków?
Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze z parabanku?
W Polsce działa kilkadziesiąt parabanków, które oferują przyznanie pożyczki na zasadach mniej skomplikowanych niż banki. Nie oznacza to jednak, że instytucje te zrezygnowały z weryfikacji swoich klientów – robią to na podstawie własnych przepisów i regulacji. Dla parabanków najważniejsze są: polskie obywatelstwo kredytobiorcy, ukończone 18 lat (w niektórych firmach pożyczkę może otrzymać konsument, który skończył 21 lat) oraz potwierdzenie wiarygodności pożyczkobiorcy: okazanie dowodu osobistego, wskazanie numeru telefonu oraz posiadanie polskiego konta bankowego. Czasami może być również wymagane potwierdzenie dochodów czy wyciąg z konta. Niektóre instytucje weryfikują konsumentów w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), jednak umieszczenie w rejestrze nie dyskwalifikuje ich wniosku.
Warunki udzielania pożyczek
Wielu klientów decyduje się na skorzystanie z oferty parabanku, ponieważ w przypadku ubiegania się o niewielkie kwoty pieniądze można otrzymać praktycznie od ręki. Konieczne jest okazanie wymaganych dokumentów i podpisanie umowy pożyczki. Warto zapoznać się z nią, a niejasności wyjaśnić z doradcą. Ze wszystkich zapisów bardzo istotna jest informacja o całkowitej kwocie spłaty, która jest sumą środków w wysokości zgodnej z wnioskiem o pożyczkę, prowizji – opłaty od udzielenia pożyczki oraz odsetek. Może okazać się, że wysokość całkowitego zadłużenia jest wyższa, niż początkowo zakładał klient. Należy także pamiętać, że w umowie został zawarty okres spłaty zobowiązania, a jego niedotrzymanie może wiązać się z naliczaniem bardzo wysokich odsetek za każdy dzień zwłoki – ta informacja również powinna zostać umieszczona w dokumencie.
Szybka pożyczka przez Internet
Klienci, którym bardzo zależy na czasie i chcą, żeby środki znalazły się na ich koncie niemal natychmiast, mogą skorzystać z internetowej oferty instytucji finansowych. Szybkie pożyczki pozabankowe, zwane inaczej chwilówkami, charakteryzuje krótki okres wymagalności (od 14 do 30 dni) oraz dość wysokie oprocentowanie. Udzielane są w wysokości od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Więcej informacji znaleźć można w artykule pt.: „Szybka gotówka opinie".
Parabanki wypełniają lukę na rynku finansowym, a dzięki uproszczonym procedurom cieszą się uznaniem klientów. W przypadku niewielkich potrzeb finansowych, gdy czas odgrywa kluczową rolę lub banki odmawiają przyznania środków, warto rozważyć skorzystanie z ich oferty.