Materiał Partnera
Pożyczka krótkoterminowa lub ratalna na nagłe problemy finansowe

Pożyczka krótkoterminowa lub ratalna na nagłe problemy finansowe

Rynek pożyczek pozabankowych przeszedł w ostatnich czasach ewolucję. Trzeba przyznać, że wiele firm może poszczycić się elastycznym podejściem do klienta, nowoczesnością i ekspresową obsługą. Wiele z nich "przeniosło" swoją działalność do sieci, co znacząco przełożyło się na ogólnodostępność ich usług. Internet to najszybsze źródło wymiany informacji. Jak nie pogubić się w gąszczu tych wszystkich zachęcających ofert?


Dla kogo są firmy pozabankowe?

Jak wiemy nie wszyscy mogą pozwolić sobie na uzyskanie finansowania w standardowym banku. Wpływ ma na to zarówno forma zatrudnienia jak i dotychczasowa historia kredytowa. Wprawdzie firmy pozabankowe także mają dostęp do powszechnych baz takich jak: BIK, BIG oraz KRD jednak dużo przychylniej podchodzą one do sprawy niewielkiej ilości negatywnych wpisów. Częściej akceptują także umowy cywilnoprawne oraz dochody ze źródeł innych niż praca. Odpowiedzialne zaciąganie zobowiązań wiąże się z dokładną analizą warunków, jakie stawia dana firma. Należy wziąć pod uwagę wiele ważnych aspektów. Dziś porównamy ze sobą 3 znane firmy działające w sektorze pożyczek pozabankowych: Kredyt OK, Finansowe Posiłki oraz Zaliczka.pl. 


Dostęp do oferty i sposób złożenia wniosku

Każda z trzech wymienionych firm posiada swoją stronę internetową, na której można znaleźć wiele informacji. Już na samym wstępie widać, że znacząco różnią się one miedzy sobą, a ich oferty skierowane są do różnego rodzaju odbiorców.

Kredyt OK to produkt finansowy firmy Capital Service Spółka Akcyjna. W ofercie mamy tu zarówno pożyczki jak i kredyty. Niewątpliwym plusem jest to, że firma posiada ponad 100 oddziałów stacjonarnych w całej Polsce. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które preferują osobisty kontakt z doradcą. Wniosek można złożyć zatem osobiście, ale możliwa jest także forma telefoniczna i internetowa. Zaznaczyć należy, że Kredyt OK nie wypłaca klientom środków bezpośrednio ze swojego kapitału. Firma zbiera i przetwarza informacje o kliencie, a następnie weryfikuje jego zdolność i pomaga znaleźć ofertę najbardziej odpowiadającą jego oczekiwaniom. Na swojej stronie informuje, iż "posiada umocowanie do dokonywania czynności faktycznych lub prawnych koniecznych, lub zmierzających do zawarcia umowy o kredyt konsumencki".

Co kryje się pod chwytliwą nazwą finansoweposiłki.pl? To marka, której właścicielem jest pośrednik pożyczkowy Aventus Group Sp. z o.o. Strona ma zatem wyłącznie charakter informacyjny. Możemy złożyć na niej wniosek i poznać prognozowane koszty pożyczki. O wyniku oceny zdolności decyduje jednak właściwy pożyczkodawca.

Ostatnią firmą w naszym rankingu będzie Zaliczka.pl. Tutaj sprawa wygląda nieco inaczej ponieważ mamy do czynienia z bezpośrednim pożyczkodawcą. Wniosek można złożyć wyłącznie online. Każdy klient posiada swój własny profil na stronie firmy oraz możliwość zalogowania się na platformie. 


Warunki, jakie należy spełniać

Co prawda warunki uzyskania pożyczki w instytucjach pozabankowych nie są obwarowane takimi wymogami jak w bankach, jednakże każda firma narzuca pewne ograniczenia. Pierwszym z nich jest wiek. Wcale nie jest oczywiste, że osoba ubiegająca się o środki musi mieć minimum 18 lat. Finansowe posiłki podniosły ten limit do 19 roku życia, a Zaliczka aż do 21! Strona finansowe posiłki dodatkowo nakłada górną granicę wieku i wynosi ona 73 lata. Kredyt OK tak jak zostało wspomniane łączy w sobie wiele ofert firm i banków, a więc różne mogą być wymagania wiekowe w zależności od podmiotu, którego ofertę będziemy rozpatrywać.

Każda z firm wymaga posiadania telefonu komórkowego, ważnego dowodu osobistego oraz konta bankowego. Na finansowych posiłkach jesteśmy dodatkowo zobowiązani zweryfikować konto za pomocą systemu Instantor. 


Maksymalna kwota oraz okres

Firma Zaliczka to zdecydowanie opcja dla osób szukających rozwiązań na krótko. Do wyboru mamy 2 opcje - 15 lub 30 dni. Minimalna kwota to 100, a maksymalna to 2000 zł. Finansowe posiłki umożliwiają zaciągnięcie pożyczki na czas 10-30 dni więc sprawa wygląda dość podobnie. Maksymalna kwota jest taka sama jak w Zaliczce. Różnica jest tylko w minimalnej, bo tutaj mamy 200 zł. Ze strony Kredyt OK dowiadujemy się, że można uzyskać szybką pożyczkę od 400 do 5000 zł, pożyczkę ratalną do 15 tys zł, a kredyt aż do 200 tys zł. Pozostałe warunki zależą od indywidualnej oceny zdolności.


Promocje i koszty

Jeśli chodzi o warunki promocyjne to na szczególną uwagę zasługuje strona Finansoweposiłki.pl. Jeżeli pożyczkę spłacimy w terminie to do kapitału nie zostaną doliczone żadne koszty. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które z takiej oferty chcą skorzystać jednorazowo. Zaliczka niestety nie może poszczycić się takimi warunkami. W przypadku Kredyt OK sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przy kredycie bankowym na pewno możemy zapomnieć o takiej opcji. Przy pożyczkach pozabankowych wszystko zależy od firmy, z którą podpiszemy umowę.

Każda z firm podaje reprezentatywne RRSO dla swoich pożyczek i tak w przypadku Finansowych posiłków jest to 1958,47%, w Zaliczce 1971%, w Kredyt OK koszty te rozkładają się w zależności od wybranego instrumentu finansowego i okresu kredytowania. Dla pożyczki ratalnej wahają się od 243,54% do 551,39%.

Dla jasności posłużymy się reprezentatywnymi przykładami:

Zaliczka.pl: całkowita kwota pożyczki 1000 zł, okres obowiązywania umowy pożyczki 30 dni, prowizja przygotowawcza 250 zł, prowizja administracyjna 24,65 zł, roczna stopa oprocentowania zmienna, aktualna stopa procentowa wynosi 10%, odsetki kapitałowe 8,21 zł, RRSO 1971%, całkowita kwota do zapłaty 1282,86 zł.

Finansoweposiłki.pl: całkowita kwota pożyczki 1000 zł; całkowita kwota do spłaty 1282,22 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 10%; całkowity koszt pożyczki 282,22 zł (w tym: prowizja 274 zł, odsetki 8,22 zł); umowa na 30 dni

Kredyt OK: Kwota pożyczki 1300 zł na okres 6  miesięcy, prowizja operacyjna 520 zł, odsetki 44,39 zł, całkowita kwota do zapłaty: 1864.39 zł , RRSO: 243,54%.


Czy pożyczkodawca sprawdza bazy?

Dla wielu osób bardzo istotną kwestią będzie weryfikacja w bazach BIK i BIK oraz w bazie dłużników - KRD. Firma Zaliczka już na samym wstępie w zakładce "Pytania i odpowiedzi" informuje, że bezwzględnie sprawdza wszystkie bazy. Możemy zatem wywnioskować, że nie jest to produkt dla osób zadłużonych. Na Finansoweposiłki.pl w warunkach, jakie należy spełniać również jest jasno określone, że pożyczkobiorca nie może figurować w żadnej bazie dłużników. Kredyt OK deklaruje, że do każdego wniosku podchodzi natomiast indywidualnie. 


Co w przypadku braku środków na spłatę?

Nieprzewidziane sytuacje zdarzają się każdemu. Największe problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań mają klienci pożyczający pieniądze na krótki czas. Wiele firm oferuje wtedy opcje przedłużenia, która polega na tym, że spłacamy wyłącznie koszty pożyczki, co pozwala na przesunięcie całkowitej spłaty zobowiązania na kolejny okres. W tym przypadku wszystkie z trzech omawianych firm oferują taką opcję.

Jak widać wszystkie przytoczone firmy, choć działają w tym samym sektorze to różnią się między sobą. Klucz do zadowolenia z usług to trafne określenie swoich oczekiwań i potrzeb. Pamiętajmy o tym, aby wszelkie zobowiązania zaciągać w sposób przemyślany i odpowiedzialny z uwzględnieniem całkowitych kosztów, jakie trzeba będzie ponieść.

Kategorie
Warto przeczytać
Powierz obsługę kadrowo-płacową w ręce specjalistów z biura INFOTAX
Każde przedsiębiorstwo zatrudniające pracowników, niezależnie od ustroju podatkowego, branży działalności, a także osiąganych przychodów, musi względem nich wypełnić liczne formalności. Istotne jest również prawidłowe...
Zalety współpracy z biurem rachunkowym
Prowadzenie własnej firmy wiąże się z szeregiem rozmaitych obowiązków, które tak naprawdę niewiele mają wspólnego z samym profilem działalności. Mowa tutaj między innymi o księgowości, o prowadzeniu ksiąg rachunkowych...
PIT-11 - jak rozliczyć?
Podatki są jednym z głównych źródeł dochodów budżetowych Państwa. Nic więc dziwnego, że ograny podatkowe skrupulatnie pilnują obowiązków rozliczenia oraz złożenia przed podatników deklaracji podatkowych. Do końca...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe