Pożyczka ratalna bez BIK – czy taka oferta istnieje?
Zakupy ratalne są wygodne – można kupić dany produkt, a zapłatę rozłożyć na określony okres. Dzięki temu wydatek nie jest tak dotkliwy dla domowego budżetu. Wprawdzie koszt zakupu będzie wtedy wyższy, ale rozłożony na kilka miesięcy, rok czy dłuższy okres. Czy oferta pożyczek ratalnych jest dostępna dla klientów, którzy mają negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej? Czy wszystkie firmy sprawdzają bazy BIK?
Sprzedaż kredytów ratalnych w Polsce
Kredyty ratalne cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. Według danych Biura Informacji Kredytowej w styczniu 2023 roku banki i SKOK-i udzieliły o 67,6% więcej takich zobowiązań niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Natomiast, jeśli chodzi o ich wartość, to wzrosła o 1,1%. Wskazuje to na duże zainteresowanie, ale zobowiązaniami na mniejsze kwoty. Największą popularnością cieszą się kredyty ratalne do 1000 zł – zaciągnięto ich więcej o ponad 129%. Spadek nastąpił dla zobowiązań na duże kwoty – powyżej 10 tys. zł.
Czy można uzyskać kredyt lub pożyczkę ratalną bez BIK? Jakie znaczenie ma Biuro Informacji Kredytowej?
Co oznaczają pożyczki bez BIK?
Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, z którą współpracują wszystkie banki w Polsce, a także większość firm pożyczkowych i instytucji pozabankowych. Często błędnie BIK nazywany jest bazą dłużników, tymczasem gromadzi nie tylko negatywne informacje o zobowiązaniach Polaków – ponad 90% to pozytywne dane. W bazach BIK znajduje się ponad 25 mln Polaków. Jeśli klient nie spłaci zgodnie z harmonogramem raty pożyczki lub kredytu, to informacja o tym trafia do BIK. Powoduje to komplikacje, kiedy będzie chciał ponownie skorzystać z oferty banków. Za każdym razem, kiedy zainteresowany składa wniosek o kredyt czy pożyczkę, jest sprawdzany w BIK. Negatywne wpisy mogą przesądzić, że środki nie zostaną mu przyznane.
Czy zatem klienci, którym przydarzyły się problemy ze spłatą zobowiązań, nie mogą skorzystać z pożyczek ratalnych? Jak najbardziej mają taką możliwość. Nie wszystkie firmy weryfikują dane w BIK, a nawet jeśli to robią, to niekoniecznie każdy negatywny wpis musi przekreślać wnioskującego jako klienta.
Pożyczka ratalna bez BIK – czy to możliwe?
Nie jest tak, że każde opóźnienie w płatnościach rat skutkuje negatywną odpowiedzią na wniosek o kredyt ratalny. Jeśli było to jednodniowe odstępstwo, to nie będzie mieć negatywnych konsekwencji. Gorzej, jeśli brak terminowości jest notoryczny. Dłuższe opóźnienie – nawet 30-60 dni – również może być zaakceptowane przez bank, o ile tylko nie dochodziło do niego wielokrotnie.
Firmy pożyczkowe patrzą przychylniej na wpisy w BIK. Co więcej, część z nich w ogóle nie kontroluje danych przechowywanych w Biurze Informacji Kredytowej, ale przeważnie weryfikują wnioskujących w biurach informacji gospodarczej, takich jak:
BIG InfoMonitor S.A.,
Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
Klient, który ma na koncie opóźnienia w spłacie, może uzyskać kredyt ratalny, ale łatwiej mu będzie otrzymać pożyczkę. Jakich warunków może się spodziewać? Na co powinien zwrócić uwagę?
Jak wybrać pożyczkę ratalną bez BIK?
Jak wspomnieliśmy, nie wszystkie firmy sprawdzają dane klientów w BIK. Część zweryfikuje w bazie klienta, ale nie każdy negatywny wpis będzie przekreślać wnioskującego – może on dostać pożyczkę. Wybierając firmę, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
Maksymalna kwota – czyli suma, jaką można uzyskać. Przeważnie wynosi kilka tysięcy złotych, ale są i takie oferty, które umożliwiają otrzymanie wielokrotnie wyższej sumy. W takim przypadku firmy mają większe wymagania.
Okres spłaty – zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat. Im dłużej będziemy oddawać pieniądze, tym więcej będzie nas kosztować zobowiązanie.
Wiek pożyczkobiorcy – firmy określają, ile lat minimalnie i maksymalnie może mieć klient. Zazwyczaj nie wystarczy 18 lat, ale 20, 23, a nawet 25. Jeśli chodzi o maksymalny wiek, to przeważnie wynosi on 70–75 lat.
Czas wypłaty – pod tym względem raczej nie ma większej różnicy. Z reguły firmy analizują wniosek automatycznie, a pieniądze są wypłacane już w 15 minut.
RRSO – czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Pokazuje, ile procentowo wynosi koszt pożyczki w stosunku do kwoty zobowiązania rocznie. Im jest mniejszy, tym lepiej i to już bardzo istotny parametr, na który zdecydowanie warto zwracać uwagę, analizując oferty.
Opinie o pożyczkodawcy – warto współpracować wyłącznie ze znanymi pożyczkodawcami, których można łatwo zweryfikować. Nie ma takich, którzy mają wyłącznie pozytywne opinie – każdej marce zdarzają się negatywne wpisy i niekonieczne muszą one wynikać z błędów firmy. Natomiast dominować powinny pozytywne recenzje. Niepokoić może również brak jakichkolwiek informacji w sieci. To sugeruje, że instytucja jest nowa. Lepiej sięgać po pożyczki ratalne w firmach, które mają już pewną renomę na rynku.
Pożyczki ratalne bez BIK są dostępne. Nawet negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej nie przekreślają możliwości otrzymania pożyczki lub kredytu. W każdym przypadku warto porównać kilka propozycji, aby wybrać najlepszą korzystając z serwisu https://pozyczka-ratalna.pl/.