Trzy cechy dobrego biura rachunkowego
Podejmując współpracę z biurem rachunkowym, chcemy zaoszczędzić czas i pieniądze, a przede wszystkim zapewnić sobie spokój związany z oddelegowaniem zadań dotyczących kwestii formalnych i spraw księgowych. Aby tak się stało, należy znaleźć dobre biuro rachunkowe, które wyjdzie naprzeciw naszym oczekiwaniom i z najwyższą starannością zadba o sprawy podatkowe i księgowe naszej firmy.
Kompetencje
Każda firma, z którą podejmujemy współpracę, powinna być przede wszystkim kompetentna i uprawniona do realizacji świadczonych usług. Korzystając z obsługi biura rachunkowego, klient powinien móc liczyć na pomoc wykształconych księgowych, doradców i specjalistów z zakresu rachunkowości oraz prawa podatkowego. Muszą to być osoby, które mają duże doświadczenie w dopełnianiu formalności i reprezentacji klientów przed instytucjami państwowymi. Kompetentni księgowi powinni przy tym stale aktualizować swoją wiedzę i uważnie śledzić pojawiające się zmiany w prawie podatkowym.
Transparentność
Każdy partner w biznesie powinien działać przejrzyście, zgodnie z prawem i uczciwie. Jest to szczególnie istotne w przypadku biur rachunkowych, które muszą realizować usługi w interesie swoich klientów i zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi, by nie narazić ich na ewentualne szkody i straty finansowe. Prowadząc działania w imieniu klienta, biuro rachunkowe powinno zapewniać mu wgląd we wszelkie rozliczenia, operacje i ewidencje finansowe. Dzięki temu możliwa jest budowa relacji opartej na zaufaniu, co w biznesie jest nie do przecenienia.
Kompleksowa opieka
Renomowane biuro rachunkowe powinno zapewniać pomoc w różnych dziedzinach szeroko pojętej księgowości, zarówno pełnej, jak i uproszczonej, włączając w to doradztwo, sporządzanie audytów czy też przygotowywanie sprawozdań i raportów. Partner w rachunkowości powinien być bowiem przygotowany na rozwój firm podejmujących z nim współpracę, stąd też niektóre biura, jak choćby Biuro Duet z Łodzi, oferują pomoc w sprawach związanych np. z zakładaniem działalności czy przekształcaniem spółek. Poza tym obok zobowiązań księgowych, pracownicy biura zadbają także o sprawy kadrowo-płacowe. Na pomoc biur rachunkowych mogą również liczyć inne podmioty prawne i gospodarcze, takie jak fundacje oraz wspólnoty. Kompleksowa obsługa powinna jednak obejmować nie tylko szeroki zakres usług, ale też wysoką jakość i elastyczny sposób ich realizacji. Dobre biuro rachunkowe powinno być dynamiczne w działaniu i dyspozycyjne, by zapewniać klientowi obsługę dostosowaną do jego aktualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości. Szczególnie istotna jest dobra komunikacja, dostępność i zapewnienie klientowi pomocy w kwestiach związanych np. z dostarczeniem dokumentacji.