Usługi kadrowo-płacowe. Co wchodzi w ich zakres?
Wiele firm korzysta z usług kadrowo-płacowych oferowanych przez wyspecjalizowane kancelarie prawnicze lub biura rozrachunkowe. Jest to korzystne z kilku powodów. Przede wszystkim powierzenie tak złożonych zadań jak prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej zwalnia firmę z części obowiązków. Korzystanie z outsourcingu kadrowo-płacowego zapewnia bieżące wykonywanie obowiązków wynikających z prawa.
Outsourcing kadrowo-płacowy czy dział wewnątrz firmy?
Coraz więcej przedsiębiorstw, które zatrudniają wielu pracowników, decyduje się na skorzystanie z usług kadrowo-płacowe. – informuje ekspert z kancelarii księgowo-prawnej Alesta, po czym dodaje – Wynika to przede wszystkim z pewności, że powierza się sprawy kadrowe wyspecjalizowanej firmie. Przedsiębiorstwo może się dynamicznie rozwijać dzięki wsparciu specjalistów, którzy zajmą się formalnościami.
Jeśli prowadzisz małe lub średnie przedsiębiorstwo, na pewno wolisz skupić się na ekspansji rynkowej, a nie na poznawaniu meandrów prawa oraz nadzorowaniu pracy zatrudnionego specjalisty. Z tego powodu skorzystanie z usług kadrowo-płacowych jest dobrym rozwiązaniem. Zlecasz innej firmie wykonanie tego, na co zwyczajnie nie masz czasu i wiedzy. O wiele trudniej stworzyć dział tego typu wewnątrz przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeśli jest ono małe lub średnie. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, jeśli zatrudniani w firmie pracownicy podróżują po świecie, np. zajmują się transportem. Wówczas wymagana często znajomość prawa krajowego oraz zagranicznego.
Jaki jest zakres usług kadrowo-płacowych?
Obsługa kadrowo-płacowa uzupełnia usługi księgowe, oferowane zazwyczaj przez kancelarie księgowo-prawne. Ten dział zajmuje się prowadzeniem dokumentacji pracowniczej zgodnie z aktualnymi wymogami prawnymi. Przede wszystkim prowadzi akta osobowe, zgłasza lub wyrejestrowuje pracownika w ZUS. Wystawia niezbędne zaświadczenia o zatrudnieniu i świadectwa pracy. Prowadzi ewidencję urlopów i badań lekarskich – wszystko, co wymagane kodeksem pracy prowadzone jest w sposób zapewniający bezpieczeństwo przedsiębiorstwa i jego pracowników. Dział kadrowo-płacowy rozlicza płace – nalicza wynagrodzenia, odlicza niezbędne dla określonego typu umowy składki. Sporządzanie wymaganych zestawień płacowych i składkowych. Niektóre kancelarie księgowo-prawnicze oferują asystę w trakcie kontroli ZUS, co zdejmuje ogrom stresu z właściciela. Dobra firma zajmująca się rozliczaniem pracowników dopasuje się do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Doradzi w zakresie sporządzania umów z pracownikami tak, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.