Zaliczki na podatek dochodowy – jak je rozliczać?
Jednym z obowiązków każdego przedsiębiorcy jest wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy. W większości przypadków właściciele firm rozliczają się z fiskusem miesięcznie. Okazuje się jednak, że niektórzy przedsiębiorcy mają możliwość wyboru pomiędzy zaliczkami miesięcznymi lub kwartalnymi.
Obowiązek wpłaty zaliczki – kwestie formalne
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, moment powstawania obowiązku wpłaty zaliczki na podatek dochodowy określa forma opodatkowania.
Rozliczanie na zasadach ogólnych – obowiązek wpłaty zaliczki powstaje wówczas, gdy dochód (pomniejszony o składki ZUS i straty z lat ubiegłych) przekracza kwotę wolną od podatku.
Rozliczanie podatkiem liniowym – obowiązek wpłaty zaliczki powstaje wówczas, gdy firma wykaże dochód (kwota wolna od podatku nie jest uwzględniana).
Zasady wpłaty zaliczek miesięcznych
Rozliczanie podatku dochodowego na podstawie zaliczek miesięcznych jest opcją dostępną dla każdego przedsiębiorcy. W tym przypadku obliczoną zaliczkę należy wpłacić do 20 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym.
Przykład 1. Zaliczkę za kwiecień należy uregulować najpóźniej do 20 maja tego samego roku.
Przykład 2. Zaliczkę za grudzień należy wpłacić do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego.
Zaliczki kwartalne tylko dla małych podatników
Mali podatnicy (tj. przedsiębiorcy, których przychody nie przekraczają 5 092 000 zł) mogą rozliczać zaliczki kwartalnie. Sposób rozliczania jest bardzo podobny do rozliczania zaliczek miesięcznych – różnica polega na tym, że zaliczka wyliczana jest na podstawie dochodu z trzech miesięcy. Kwotę należy wpłacić do 20 dnia miesiąca następującego po rozliczeniowym kwartale.
Przykład 1. Zaliczkę za II kwartał należy rozliczyć do 20 lipca tego samego roku.
Przykład 2. Zaliczkę za IV kwartał należy wpłacić do 20 stycznia nowego roku podatkowego.
Warto mieć świadomość, że możliwość skorzystania z zaliczki kwartalnej mają również przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą.
Zaliczki uproszczone – kto może z nich skorzystać?
Niektórzy przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z zaliczek uproszczonych. Są to osoby prowadzące już działalność gospodarczą oraz osoby rozliczające w latach poprzednich zaliczki na podatek na zasadach ogólnych lub według stawki liniowej. Nie mogą więc z tej opcji skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie ryczałtu czy karty podatkowej.
Zaliczka uproszczona charakteryzuje się stałą wysokością. Jej wartość obliczana jest na podstawie dochodu wykazanego w latach ubiegłych. Miesięczna wysokość zaliczki wynosi 1/12 kwoty obliczonej od dochodu wykazanego w zeznaniu sprzed 2 lat (w zeznaniu poprzedzającym ostatnio zamknięty rok podatkowy). Zaliczki należy wpłacać do 20 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym.
Wybierz odpowiednie biuro rachunkowe i zapomnij o rozliczaniu podatku
Jeśli kwestie podatkowe są dla Ciebie nie do końca jasne, zdaj się na doświadczenie i wiedzę biura rachunkowego. Podejmij współpracę z firmą, która zajmie się kwestiami księgowymi w Twoim przedsiębiorstwie. Zwróć uwagę na takie kryteria jak renoma firmy, doświadczenie, obsługa przedsiębiorstw z Twojej branży i pozytywne opinie innych klientów.