Zmiany w podatku VAT w 2020 roku
W 2020 roku dwa razy, w styczniu oraz w lipcu, w życie weszły nowe, istotne rozwiązania dotyczące podatników, w tym płatników VAT-u. Celem dodanych przepisów ma być usprawnienie działania systemu przy jednoczesnym jego uszczelnieniu i wyeliminowaniu potencjalnych nieprawidłowości i oszustw. O jakich zmianach dotyczących podatku VAT wdrożonych w 2020 roku warto wiedzieć?
Zmiany w VAT – styczeń 2020 r.
Nowością w zakresie VAT-u, która weszła w życie z początkiem 2020 roku, a która dotknęła również płatników podatków PIT i CIT, jest powstanie indywidualnych mikrorachunków podatkowych funkcjonujących w poszczególnych urzędach skarbowych. Mikrorachunki służą do wpłat podatków, generator numeru takiego rachunku dostępny jest na stronie internetowej www.podatki.gov.pl. Zmiana ta służy usprawnieniu obsługi przelewów od podatników i efektywniejszej pracy całego systemu rozliczeń podatkowych. Inna wprowadzona nowość, która objęta podatników VAT, dotyczy obowiązku zapłaty za faktury o wartości powyżej 15 tys. zł na rachunki rozliczeniowe i rachunki w SKOK, zamieszczone w Wykazie podatników VAT (tzw. białej liście) – jeżeli wystawca faktury jest podatnikiem VAT czynnym. W przypadku niezrealizowania tego wymogu podatnik m.in. pozbawiony zostanie prawa do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów (lub zmniejszenia wysokości kosztów) w PIT i CIT. Więcej informacji o tej regulacji można uzyskać kontaktując się z biurem rachunkowym zajmującym się doradztwem podatkowym.
Nowości w podatku VAT – lipiec 2020 r.
Kolejne półroczne 2020 roku przyniosło też nowe rozwiązania w prawie podatkowym. Jednym z nich jest nałożenie obowiązku na przedsiębiorców zarejestrowanych jako podatnicy VAT składania nowego pliku JPK-VAT, który zastąpił obowiązującą wcześniej deklarację VAT. Zależnie od tego, czy podatnik VAT rozlicza się miesięcznie czy kwartalnie – nowy JPK zastępuje deklarację JPK-V7M lub JPK-V7K. Nowe rozwiązanie dostarcza organom kontrolnym wiele istotnych informacji na temat realizowanych przed podatnika transakcji, wprowadza też dodatkowe oznaczenia na określone towary i usługi. Zaletą nowego JPK, z punktu widzenia przedsiębiorcy, jest połączenie deklaracji VAT oraz wysyłanego osobno pliku JPK_VAT. Dzięki temu uproszczeniu ulegają też rozliczenia podatnika z urzędem skarbowym, a ich poprawność jest już weryfikowana automatycznie.
Nowe stawki VAT w 2020 r.
Od lipca 2020 roku w życie weszła również istotna dla płatników VAT zmiana dotycząca określania stawek tego podatku. Sprawiła ona, że system podatkowy jest bardziej przejrzysty i przyjazny dla użytkowników. W związku z wprowadzeniem nowej klasyfikacji towarów i usług zmieniły się stawki VAT na: owoce tropikalne (5%), pieczywo (5%), zupy, buliony i żywność homogenizowaną (5%), produkty dla dzieci i niemowląt (5%), homary i ośmiornice oraz inne owoce morza (23%). Warto tu też przypomnieć o tym, że już od 2019 roku podatnicy VAT mogą wnioskować o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS), w 2020 roku stała się ona wiążąca dla organów podatkowych. Jak tłumaczy nasz ekspert z firmy Zembaty Jacek. Biuro rachunkowe: decyzje WIS zawierają opis danego towaru lub usługi oraz jego klasyfikację zgodną z obowiązującymi przepisami prawa, a także właściwą stawkę podatku. Rozwiązanie to służy ochronie podatników VAT przed ewentualnymi błędami w określaniu stawek i związanymi z tym konsekwencjami.