Co robić z gruzem powstałym z remontów i wyburzeń?
Remonty, rozbiórki czy wyburzenia budynków często wiążą się z generowaniem dużej ilości odpadów budowlanych. Osoby prywatne, ale również firmy, nieraz stają przed pytaniem, co zrobić z pozostałym po tego typu pracach budowlanych gruzem. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Gruz jako problematyczny odpad budowlany
Niewątpliwie gruz to jeden z problematycznych odpadów po remontach, rozbiórkach czy wyburzeniach budynków. W każdym z tych przypadków gruz występuje w dużej ilości i niemożliwym wydaje się usunięcie go na własną rękę, szczególnie, gdy liczy się czas. Jest on bardzo ciężki, więc trudno wyobrazić sobie jego ręczną utylizację. Jeśli gruzu jest bardzo niewiele, można skorzystać z wynajmu kontenera lub wywieźć go do specjalnego miejsca z tego typu odpadami. Jednak w większości przypadków gruzu jest bardzo dużo i musimy podjąć decyzję, co z nim zrobić. Należy pamiętać, że gruz jest opadem, którego pod żadnym pozorem nie można umieścić w przydomowych śmietnikach, o czym stanowi polskie prawo. Złamanie tego zakazu możemy być bardzo kosztowne, ponieważ wiąże się z otrzymaniem mandatu. Co ciekawe, można też skorzystać z takiej usługi jak recykling gruzu. To oznacza, że specjalistyczne maszyny mogą go skruszyć na mniejsze części i w takiej formie można go ponownie wykorzystać – pod warunkiem spełnienia odpowiednich norm frakcyjnych.
Remontujesz, rozbierasz lub wyburzasz budynek? Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób można pozbyć się zalegających dużych ilości gruzu.
Co zrobić z gruzem?
Kruszenie gruzu to usługa, która wydaje się być najrozsądniejsza. Zajmuje się nią wiele firm, takich jak chociażby Emtech. Korzystając z niej pozbywamy się gruzu, ale jednocześnie poddajemy go recyklingowi. W ten sposób gruz może zostać ponownie wykorzystany. Do kruszenia gruzu wykorzystywane są specjalistyczne maszyny, takie jak kruszarki szczękowe. Innym rozwiązaniem jest zlecenie wywiezienia gruzu przez firmę, która posiada do tego celu specjalne kontenery. Jeśli gruz jest w naprawdę niewielkich ilościach, możemy go samodzielnie oddać do specjalnego punktu, nazywanego punktem selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Jest to jednak mało wygodne, ponieważ musimy samodzielnie dostarczyć gruz do konkretnego miejsca. A ten, jak wiemy – waży niemało, jest nieporęczny i wymaga specjalnego pojazdu do przewiezienia. Trudno wyobrazić sobie przewożenie gruzu samochodem osobowym. Jeśli zdecydujemy się na wywiezienie gruzu kontenerem, zamawiając taką usługę musimy podać nie tylko ilość, ale także rodzaj gruzu.