Czy domki drewniane nadają się do zamieszkania jako domki całoroczne?
Kupienie działki to pierwszy krok do zamieszkania we własnym domu. Od wielu lat najczęściej na posesjach stawiane są budynki murowane. Jednak na popularności zyskują również domy drewniane, które mogą być użytkowane przez cały rok. Jeszcze do niedawna kojarzyły się one wyłącznie z budownictwem letniskowym. Są one wysoce energooszczędne, zgodne naturą i estetyczne. Dowiedz się, czym się charakteryzują i jakie mają zalety!
Charakterystyka domów drewnianych
Domy drewniane to już nie tylko niewielkie domki letniskowe. Współczesne technologie pozwalają na postawienie obiektu, który będzie przeznaczony do całorocznego zamieszkania. Domy drewniane to przede wszystkim tradycyjne dworki, chaty góralskie i wiejskie domy.
Z drewna może powstać całkiem okazały budynek, a nawet nowoczesna rezydencja w nowoczesnym stylu. Często takie konstrukcje są uzupełniane szkłem, stalą, klinkierem lub kamieniem, jak również stylizowanymi wykończenia i ozdobnikami.
Profesjonalnie wzniesiony dom z drewna spełnia wszystkie niezbędne warunki i zapewnia komfortowe użytkowanie przez długie lata. Jak wskazują specjaliści firmy DomBal, w budynkach takich na ogół stosuje się murowane kominy kotłownię, jeśli mieszkańcy postawili na ogrzewanie paliwami stałymi lub gazem. Zastosowanie znajdują w nich również nowoczesne, ciepłe okna.
Najważniejsze zalety domów drewnianych
Projekty domów całorocznych z bala są tworzone w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu. Wśród największych zalet domów drewnianych wymienić należy:
uzyskanie bardzo dobrych parametrów cieplnych,
możliwość użytkowania budynku niskoenergetycznego i pasywnego,
mniejsze nakłady finansowe niż w przypadku domu murowanego,
krótszy proces budowy i mniej pracochłonny sposób uzyskania zadowalających efektów,
możliwość budowy o każdej porze roku,
brak przestoju w pracach wynikających z warunków atmosferycznych,
brak konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień konstrukcji,
łatwość montażu instalacji i niezbędnych izolacji,
możliwość wyeliminowania niepożądanych mostków termicznych.
Budowa domków całorocznych wiąże się ponadto z uzyskaniem oszczędności podczas eksploatacji domu w przyszłości, z uwagi na energooszczędne rozwiązania. Istnieje możliwość dopasowania obiektu do wymogów i oczekiwań użytkowników, przy spełnieniu wszelkich zasad sztuki budowlanej oraz obowiązujących regulacji prawnych. Gwarancją wysokiej jakości jest zlecenie budowy doświadczonej, profesjonalnej firmie, która specjalizuje się w stawianiu domów w takiej technologii.