Czy elastyczne płytki z klinkieru można stosować bezpośrednio na systemy dociepleń?
Materiały używane na elewacjach muszą być wytrzymałe, odporne na warunki zewnętrzne oraz gwarantować atrakcyjny wygląd obiektu, na którym zostaną użyte. Równie ważny będzie ich sposób montażu, ponieważ przekłada się na czas trwania prac oraz ma wpływ na ostateczny koszt elewacji. Liczyć się będzie także to, czy materiał elewacyjny będzie nadawał się do wykorzystania ze stosowanymi dziś izolacjami termicznymi.
Jakie warunki musi spełnić materiał używany na elewacji?
Nowoczesne technologie budowlane muszą gwarantować możliwie najlepsze parametry termiczne. Ze względu na konieczność spełniania obowiązujących norm co do dopuszczalnego zużycia energii przez nowo powstający budynek oraz potrzeby obniżenia kosztów jego utrzymania, a więc wydatków na pozyskiwanie ciepła, najpopularniejszym rozwiązaniem jest wznoszenie ścian dwuwarstwowych. Oznacza to instalowanie na zewnętrznej części murów materiału termoizolacyjnego. Najczęściej jest on montowany metodą suchą lekką, a więc klejony przy użyciu odpowiednich zapraw. Wykorzystywane elementy – głównie sztywne płyty z wełny mineralnej, pianka poliuretanowa lub styropian muszą być z zewnątrz chronione przed warunkami zewnętrznymi. Warto jednak pamiętać, że ich zadaniem jest ograniczanie ucieczki ciepła, a ze względu na ich strukturę nie są one przeznaczone do przenoszenia znacznych obciążeń. Używany na nich materiał elewacyjny musi więc z konieczności albo być stosunkowo lekki, albo montowany z użyciem specjalnych kotew.
Elastyczne płytki z klinkieru a systemy termoizolacyjne
Płytki z klinkieru mineralnego wyróżniają się nie tylko swoim niepowtarzalnym wyglądem ze względu na ręcznie formowane lico czy dostępnością wielu wybarwień i rozmiarów, ale przede wszystkim bardzo małą masą. Wynika ona z ich niewielkiej grubości, która wynosi zaledwie od 3 do 6 mm. W związku z tym elastyczne płytki z klinkieru mogą być łatwo montowane bezpośrednio na materiałach dociepleniowych z użyciem dostarczanego przez producenta systemowego kleju, który pełni jednocześnie funkcję fugi. W przeciwieństwie do sztywnych płytek klinkierowych nie trzeba stosować żadnych dodatkowych elementów kotwiących, co znacznie przyspiesza pracę i zmniejsza koszt wykonania elewacji.
Elastyczne płytki klinkierowe są produkowane przez holenderską firmę Haaksbergen. Wyróżniają się bardzo prostym sposobem montażu oraz łatwym kształtowaniem i przycinaniem. Oferują też dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, niską nasiąkliwość oraz wysoką paroprzepuszczalność, co zapobiega kondensacji pary wodnej.