Materiał Partnera
Czy nawierzchnię z rozbiórki można recyklingować?

Czy nawierzchnię z rozbiórki można recyklingować?

Użytkowanie nawierzchni drogowych wpływa na stopniowe zużywanie się materiałów, które je tworzą. To naturalny proces, który można zatrzymać poprzez naprawę drogi lub poprzez jej wymianę. Po wykonaniu nowej drogi pozostają elementy nawierzchni, z których niektóre można poddać recyklingowi. Dzięki temu znacznie obniża się koszt kolejnego projektu budowlanego, w którym odzyskane materiały zostaną użyte.

Które nawierzchnie mogą podlegać rozbiórce i recyklingowi?

Frezowanie i rozbiórka nawierzchni drogowej jest procesem wymagającym wynajęcia profesjonalnej firmy ze względu na potrzebny sprzęt i doświadczenie w jego użytkowaniu. Przykładem jest FREZBUD Wiesława Barwińskiego. Firmy, które dysponują profesjonalnym sprzętem, są w stanie sprostać czynnościom umożliwiającym rozebranie powierzchni:

  • asfaltowych,
  • betonowych,
  • z podbudową z kruszywa,
  • ze stabilizacją.

Dzięki zaawansowanym technologiom do recyklingu można przekazać większość nawierzchni. To działanie pozwala na poczynienie ogromnych oszczędności na materiałach budowlanych oraz jest ukłonem w stronę ekologii. Recykling nawierzchni drogowych jest więc dziś nie tylko możliwą, ale też powszechnie stosowaną czynnością podczas większości działań modernizujących infrastrukturę.

Jak przebiega proces recyklingu?

Czasami naprawa nawierzchni okazuje się nieopłacalna i podejmuje się decyzję o jej wymianie. W jej wyniku stara nawierzchnia musi zostać zerwana. Ze względu na coraz większą świadomość odnośnie do wartości działań związanych z recyklingiem, również nawierzchnię drogi da się powtórnie wykorzystać. Warto wiedzieć, jak wygląda proces recyklingu nawierzchni drogowych.

Głęboki recykling nawierzchni polega na zerwaniu starej nawierzchni bitumicznej i jej przetworzeniu na granulat. Następnie jest ona mieszana z emulsją oraz z cementem. W wyniku tych działań powstaje podbudowa MCE, która może być wykorzystana do położenia nowej nawierzchni.

Na co wpływa możliwość recyklingu nawierzchni drogowej?

Coraz więcej firm decyduje się na działania mające na celu dbanie o środowisko. Mniejsze zużycie surowców pozwala na ekologiczne podejście do wykonywanych czynności oraz oszczędności z tytułu braku konieczności nabywania nowych materiałów.

Technologia budowlana cały czas się rozwija, co pozwala unikać sytuacji, w których wymiana nawierzchni staje się koniecznością. Mimo to nadal zdarzają się sytuacje, w których jest to nieuniknione. Za sprawą nowoczesnego sprzętu i wyszkolonych specjalistów poddawanie drogi recyklingowi jest procesem uważanym za standardowy.

Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas