
Czy piana PUR to dobry materiał ociepleniowy?
Ocieplenia wykonywane z wykorzystanie pianki poliuretanowej zyskują na coraz większej popularności. Przy czym na rozwiązanie to decydują się natomiast najczęściej inwestorzy prywatni. Jeśli więc zastanawiasz się nad użyciem piany PUR do ocieplenia swojego budynku, specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy artykuł, z którego dowiesz się, czym ona jest, jakie ma właściwości oraz gdzie może zostać zastosowana.
Czym jest piana PUR?
Piana PUR jest dwuskładnikowym komponentem produkowanym na bazie poliuretanu, którego elementy łączone są w specjalnie głowicy wysokociśnieniowej pod wpływem ciśnienia wytworzonego przez reaktor natryskowy. Pod względem swojej budowy strukturalnej dzieli się ona na dwa rodzaje:
pianę zamkniętokomórkową,
pianę otwartokomórkową.
Jakimi właściwościami cechuje się piana PUR?
Właściwości piany PUR wykorzystywanej do wykonywania izolacji natryskowych przez między innymi firmę budowlano-wykończeniową BUSZTA są uzależnione od jej rodzaju. W związku z tym piana PUR zamknięto komórkowa cechuje się:
współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie od 0,023 do 0,029 W/mk,
niewielką wagą dochodzącą maksymalnie do 60 kg m3,
możliwością zastosowania w miejscach narażonych na zawilgocenia.
Z kolei piana PUR otwartokomórkowa przypominającą swoją strukturą gąbkę wyróżnia się:
nieco gorszym współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie od 0,036 do 0,40 W/mK,
dużo mniejszą wagą niż wariant zamkniętokomórkowy dochodzącą maksymalnie do 10 kg/m3,
możliwością zastosowania jako zamiennik wełny mineralnej, ze względu na przepuszczalność cząstek pary wodnej.
Oba rodzaje piany dodatkowo są również bardzo dobrymi izolatorami akustycznymi.
Gdzie można stosować ocieplania pianą PUR?
Pianka PUR stosowana jest przede wszystkim do wykonywania izolacji natryskowych poddaszy. Popularność jej zastosowania w tym przypadku wynika jednak nie tylko z doskonałych parametrów izolacyjnych, ale także możliwości wypełnienia szczelnie niemal każdej przestrzeni, co z kolei zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Dodatkowo izolacja natryskowa pianą PUR przebiega sprawnie i szybko, pozwalając tym samym ocieplić nawet duże powierzchnie w zaledwie kilka godzin. Wszystko to sprawia, że pianę PUR można z powodzeniem uznać za dobry, jak nie jeden z lepszych materiał ociepleniowy.