Czy pompa ciepła może służyć do chłodzenia?
Pompy ciepła są sposobem na pozyskiwanie taniej i ekologicznej energii, którą można łatwo ogrzewać budynek, nie troszcząc się o zakup opału oraz nie emitując zanieczyszczeń ani dwutlenku węgla. Ze względu na zasadę, na której opiera się funkcjonowanie pompy ciepła, jej pracę można jednak również wykorzystać do efektywnego schładzania pomieszczeń bez przeciągów i hałasu generowanego często przez klimatyzatory.
W jaki sposób działa pompa ciepła?
Pompa ciepła wykorzystuje naturalną energię zmagazynowaną w otoczeniu – gruncie, powietrzu lub wodzie. Dzięki stosowanemu czynnikowi odbierana jest ona nawet wówczas, gdy ilość znajdującego się w niej ciepła jest stosunkowo niewielka. Różnica temperatur może być jednak zwiększona za sprawą zmiany ciśnienia czynnika. Schemat działania pompy ciepła jest dość prosty. Czynnik przepływając przez parownik, odbiera ciepło ze środowiska, zmieniając swój stan skupienia na lotny. Następnie jest kierowany do sprężarki, która podnosi jego ciśnienie, czego efektem będzie także wzrost temperatury do wystarczającej do ogrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania, a więc od 35 do 55°C. Czynnik przemieszcza się do skraplacza, gdzie oddaje nagromadzone ciepło, zmieniając się jednocześnie w ciecz, po czym powraca do parownika, by cały cykl mógł ulec powtórzeniu.
Kiedy pompa ciepła będzie mogła chłodzić?
Pompa ciepła może efektywnie schładzać pomieszczenia, zmieniając swoje klasyczne działanie. Dzięki specjalnej konstrukcji w urządzeniach z opcją chłodzenia przepływ czynnika zostaje odwrócony, a wymienniki ciepła „zamieniają się rolami” – skraplacz odbiera ciepło z pomieszczeń, stając się w nowym układzie parownikiem, a parownik przemienia się w skraplacz. Niektóre urządzenia dają jednak możliwość chłodzenia naturalnego. Będzie tak w przypadku pomp gruntowych, które skutecznie mogą ochładzać pomieszczenia, korzystając z tego, że latem grunt jest sporo chłodniejszy niż powietrze, efektywność takich układów jest jednak niższa niż wykorzystujących obieg odwrócony. Chłodzenie z użyciem płaszczyznowej instalacji centralnego ogrzewania jest bardzo komfortowe i skuteczne.
Dobór i montaż pompy ciepła z możliwością chłodzenia najlepiej powierzyć doświadczonemu wykonawcy. Dobrym pomysłem okaże się skorzystanie z usług firmy GRUND INSTALACJE. Poza instalacjami wykorzystującymi pompy ciepła zajmuje się ona wentylacją mechaniczną z rekuperacją, fotowoltaiką oraz kolektorami słonecznymi, instalacjami wodno-kanalizacyjnymi i elektrycznymi, a także automatyką i systemami inteligentnego budynku.