Materiał Partnera
Czym różni się wiertarka udarowa od młotowiertarki?

Czym różni się wiertarka udarowa od młotowiertarki?

Wybór między wiertarką udarową a młotowiertarką nie jest oczywisty. Oba elektronarzędzia służą do wiercenia dziur w różnych powierzchniach, zatem pozornie wydaje się, że mogą być wykorzystywane do tych samych prac remontowych. Różnią się one jednak sposobem wywoływania udaru, co wpływa na wydajność oraz precyzję pracy urządzenia. Poznaj charakterystykę tych narzędzi, aby dowiedzieć się, które z nich przyda się do wykonywanych przez Ciebie zadań. 

Lekka i precyzyjna wiertarka udarowa

Wiertarka udarowa to łatwy w obsłudze sprzęt o niedużej masie. Jest także wielofunkcyjna, ponieważ umożliwia wiercenie w wielu rodzajach tworzyw, takich jak stal, beton lub twardsze gatunki drewna. Z tych względów sprawdzi się dla osób początkujących, choć należy pamiętać, że podczas pracy z udarem wymaga ona bardzo dużej siły docisku. Oznacza to, że im lżej dociska się urządzenie, tym słabszy jest udar.

Wiertarki tego typu przydają się do drobnych napraw w domu lub montażu szafek na ściany, obrazów czy luster. Ponadto w sklepach z elektronarzędziami dostępne są akcesoria do wiertarek udarowych, takie jak specjalne nakładki i końcówki, dzięki którym sprzęt zyskuje dodatkowe funkcje, na przykład polerowanie, szlifowanie lub wycinanie otworów. Jeśli zamierzasz wykorzystywać wiertarkę do bardziej wymagających prac, zastanów się nad zakupem większej i cięższej wiertarki dwubiegowej o dużej mocy.

Wydajna młotowiertarka

Młotowiertaki działają na udar pneumatyczny, który obsługiwany jest przez niewielki kompresor, znajdujący się w urządzeniu. Sprzęt nie wymaga dużej siły docisku i przeznaczony jest do obróbki twardych materiałów, takich jak marmur, beton czy kamień. Trzeba przy tym pamiętać, że narzędzia nie nadają się do pracy z delikatnymi tworzywami, ponieważ niszczą w nich wewnętrzne ścianki otworów. Są także mniej precyzyjne i trudniej utrzymać je we właściwym położeniu ze względu na ich dużą masę. Jeśli zdecydujesz się na zakup tego sprzętu, warto zainwestować w model z uchwytem samozaciskowym, który odciąży Cię podczas pracy.

Specjalista ze sklepu z elektronarzędziami BAUSTER opowiedział nam o dodatkowych funkcjach młotowiertarek:

Dużym atutem tych urządzeń jest to, że posiadają mechanizm ze sprzęgłem bezpieczeństwa. Chroni on sprzęt przed przeciążeniem, a także zabezpiecza użytkowników przed wyrwaniem się narzędzia z ręki. Niektóre z młotowiertarek mają też funkcję kucia, zatem można wykorzystywać je do zaawansowanych prac budowlanych, takich jak skuwanie tynków, kafelek, starych wykładzin czy powierzchni betonowych.

Młotowiertarki posiadają też system wymiany akcesoriów, jednak mniej uniwersalny niż w wiertarkach udarowych. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie adaptera, umożliwiającego mocowanie standardowych dłut i wierteł, które można wykorzystywać do pracy z wyłączoną funkcją udaru.