Czym zajmuje się geologia inżynierska?
Geologia inżynierska to dziedzina badań, której celem jest rozpoznanie środowiska geologicznego i jego zmienności na potrzeby inwestycji budowlanych. Badania geologiczno-inżynierskie są niezbędne przy planowaniu, projektowaniu, realizacji oraz eksploatacji obiektów budowlanych. Pozwalają rozpoznać zagrożenia i ocenić warunki dla prac ziemnych, a także ich wpływ na otoczenie. Tłumaczymy, gdzie i kiedy przeprowadzane są badania geologii inżynierskiej oraz jakiego rodzaju analizy uwzględniają.
Na czym polegają badania geologiczne na potrzeby inwestycji?
Geologia inżynierska zawiera elementy innych dziedzin, takich jak geotechnika, hydrogeologia i geochemia. W jej zakres wchodzą różnego rodzaju badania, których wykonanie jest niezbędne dla rozpoznania środowiska geologicznego pod kątem realizacji inwestycji.
Na placu budowy geolog ma za zadanie ustalić, jakiego rodzaju grunty znajdują się w danym miejscu, czym się cechują i czy realizacja inwestycji na nich jest bezpieczna. Podczas badań ustalany jest także stan wód gruntowych. Weryfikacji podlegają zagrożenia związane z niestabilnością podłoża, osuwiskami, lawinami, erozją oraz aktywnością sejsmiczną i wulkaniczną. Sprawdzane są takie parametry gruntu jak kurczenie i pęcznienie. Analizowany jest wpływ przeprowadzenia prac ziemnych na otoczenie inwestycji.
W jakim celu wykonywane są badania geologii inżynierskiej?
Badania geologiczno-inżynierskie przeprowadzane są na potrzeby różnego rodzaju inwestycji. Jak wyjaśnia ekspert z akredytowanego laboratorium budowlanego GRUPY BARG:
Geologia inżynierska sprawdza podłoże przed rozpoczęciem prac związanych z budową projektów mieszkaniowych, usługowych i przemysłowych. Badania te muszą poprzedzać również budowę infrastruktury publicznej. Wykonywane są na potrzeby rurociągów, platform wiertniczych, elektrowni czy też kopalń.
Geologia inżynierska to nauka łącząca wiele dziedzin, w tym geotechnikę, hydrogeologię i geochemię. Celem badań geologiczno-inżynierskich jest dokładne rozpoznanie właściwości gruntu oraz zagrożeń związanych z realizacją inwestycji w danym miejscu. Dzięki geologii inżynierskiej już na etapie planowania i projektowania obiektu budowlanego można zweryfikować dobór lokalizacji i dostosować projekt do warunków geologicznych.