Ekonomiczne aspekty budowy hali stalowej
Hale stalowe to rozwiązanie, które w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności. Na ich budowę decydują się zarówno właściciele firm z różnorodnych branż, jak i rolnicy. Głównym powodem tego zjawiska są natomiast liczne zalety hal stalowych, wśród których najważniejsze są te związane z aspektami ekonomicznymi. To właśnie na nich skupiamy się więc poniżej.
Szybki czas wznoszenia hal stalowych i niskie koszty produkcji jej elementów
Opłacalność inwestowania w hale stalowe wynika przede wszystkim z tego, że mogą zostać one wzniesione nawet w zaledwie dwa miesiące. Co w porównaniu do nawet 2 lat potrzebnych na wybudowanie klasycznej hali murowanej zapewnia ogromne oszczędności. Tego typu konstrukcja może bowiem zacząć zarabiać na siebie o wiele wcześniej. Dodatkowo budowa hal ze stali, którą oferuje między innymi producent konstrukcji stalowych Szyszka, realizowana jest z wykorzystaniem elementów, których wyprodukowanie jest o wiele tańsze.
Prostsza konstrukcja wymaga zaangażowania mniejszej liczby pracowników budowlanych
Do budowy hal stalowych wykorzystywane są zazwyczaj gotowe, prefabrykowane elementy, które przywożone są na plac budowy, a następnie montowane w całość. W związku z tym tego typu prace budowlane wymagają zaangażowania mniejszej liczby osób. To z kolei przekłada się na mniejsze koszty związane z ich wynagrodzeniem. Zwłaszcza jeśli dodamy do tej kwestii także szybki czas wznoszenia hal stalowych.
Niskie koszty eksploatacyjne
Opłacalność hal stalowych związana jest jednak nie tylko z samym procesem ich budowy. Tego typu konstrukcje cechują się bowiem także niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Ich powierzchnia wykańczana najczęściej za pomocą płyt warstwowych nie wymaga bowiem konserwacji. Wznoszenie hal stalowych z prefabrykowanych elementów pozwala także uniknąć błędów konstrukcyjnych. Jeśli jednak one wystąpią, ich usunięcie jest o wiele prostsze i tańsze niż w przypadku hal murowanych. Dodatkowo hale stalowe mogą być także bezproblemowo rozbudowywane, jeśli w przyszłości pojawi się zapotrzebowanie na ich większą powierzchnię.
Podsumowując, budowa hal stalowych jest opłacalna zarówno na etapie ich wznoszenia, jak i użytkowania. W obu przypadkach konstrukcje wymagają poniesienia mniejszych kosztów niż klasyczne rozwiązania.